Yageo NKN3WSFR-73-10R
NKN3WSFR-73-10R picture photo
Mfg. Part Number
NKN3WSFR-73-10R
Brief Description
RES 10 OHM 3W 1% AXIAL
Datasheet Download
NKN3WSFR-73-10R.pdf
Availability of NKN3WSFR-73-10R
Marketing Price
N/A
Our Price
Quote by Email
QUANTITY
NKN3WSFR-73-10R Order Process
Ship out your order
Specifications of NKN3WSFR-73-10R
Internal Part NumberEIS-NKN3WSFR-73-10R
Lead Free Status / RoHS StatusLead free / RoHS Compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)1 (Unlimited)
Production Status (Lifecycle)Obsolete / Discontinued
PackagingTape & Reel (TR)
Resistance (Ohms)10
Tolerance±1%
Power (Watts)3W
CompositionWirewound
FeaturesFlame Retardant Coating, Non-Inductive, Safety
Temperature Coefficient±300ppm/°C
Operating Temperature-40°C ~ 200°C
Package / CaseAxial
Supplier Device PackageAxial
Size / Dimension0.209" Dia x 0.610" L (5.30mm x 15.50mm)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)NKN3WSFR-73-10R
Related LinksNKN3WSF, NKN3WSFR-73-10R Datasheet, Yageo Distributor
NKN3WSFR-73-10R Details Description
Related parts for NKN3WSFR-73-10R
RES 6.8K OHM 0.6W 1% AXIAL datasheet.pdf
CONN EDGECARD 16POS DIP .156 SLD datasheet.pdf