Yageo NKN3WSFR-73-1R4
NKN3WSFR-73-1R4 picture photo
Mfg. Part Number
NKN3WSFR-73-1R4
Brief Description
RES 1.4 OHM 3W 1% AXIAL
Datasheet Download
NKN3WSFR-73-1R4.pdf
Availability of NKN3WSFR-73-1R4
Marketing Price
N/A
Our Price
Quote by Email
QUANTITY
NKN3WSFR-73-1R4 Order Process
Ship out your order
Specifications of NKN3WSFR-73-1R4
Internal Part NumberEIS-NKN3WSFR-73-1R4
Lead Free Status / RoHS StatusLead free / RoHS Compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)1 (Unlimited)
Production Status (Lifecycle)Obsolete / Discontinued
PackagingTape & Reel (TR)
Resistance (Ohms)1.4
Tolerance±1%
Power (Watts)3W
CompositionWirewound
FeaturesFlame Retardant Coating, Non-Inductive, Safety
Temperature Coefficient±300ppm/°C
Operating Temperature-40°C ~ 200°C
Package / CaseAxial
Supplier Device PackageAxial
Size / Dimension0.209" Dia x 0.610" L (5.30mm x 15.50mm)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)NKN3WSFR-73-1R4
Related LinksNKN3WSF, NKN3WSFR-73-1R4 Datasheet, Yageo Distributor
NKN3WSFR-73-1R4 Details Description
Related parts for NKN3WSFR-73-1R4
OPTOISOLATOR 2.5KV DARL 4SMD datasheet.pdf
FLEX CABLE - AFG10G/AF10/AFG10G datasheet.pdf
CAP CER 1.8PF 250V NP0 0603 datasheet.pdf
IDC CABLE- ASC26B/AE26G/ASC26B datasheet.pdf
DSUB 24X7 F PCB G50 HP T datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 28V 75W datasheet.pdf
SWITCH TOGGLE DPDT 0.4VA 20V datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 28V 600W datasheet.pdf