Yageo NKN3WSJR-73-0R43
NKN3WSJR-73-0R43 picture photo
Mfg. Part Number
NKN3WSJR-73-0R43
Brief Description
RES 0.43 OHM 3W 5% AXIAL
Datasheet Download
NKN3WSJR-73-0R43.pdf
Availability of NKN3WSJR-73-0R43
QUANTITY
NKN3WSJR-73-0R43 Order Process
Ship out your order
Specifications of NKN3WSJR-73-0R43
Internal Part NumberEIS-NKN3WSJR-73-0R43
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Product Training ModulesLeaded Resistors
PackagingTape & Reel (TR)
Resistance (Ohms)0.43
Tolerance±5%
Power (Watts)3W
CompositionWirewound
FeaturesFlame Retardant Coating, Non-Inductive, Safety
Temperature Coefficient-
Operating Temperature-40°C ~ 200°C
Package / CaseAxial
Supplier Device PackageAxial
Size / Dimension0.209" Dia x 0.610" L (5.30mm x 15.50mm)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)NKN3WSJR-73-0R43
Related LinksNKN3WSJR, NKN3WSJR-73-0R43 Datasheet, Yageo Distributor
NKN3WSJR-73-0R43 Details Description
Related parts for NKN3WSJR-73-0R43
DIODE SCHOTTKY 50V 3A DO214AA datasheet.pdf
Connector Receptacle 50 Position 0.100" (2.54mm) Gold Through Hole datasheet.pdf
IC DC/DC CONV DUAL CHRG 24-QFN datasheet.pdf
BOOT MOLDED datasheet.pdf
THERMAL LIGHT 7LEDS CIR 3000K datasheet.pdf
CONN HSG PLUG STRGHT 31POS PIN datasheet.pdf
RES 29.4K OHM 1/2W 0.1% AXIAL datasheet.pdf
CAP CER 1500PF 400VAC Y5V RADIAL datasheet.pdf
IC CHRG MGMT LI-ION/LI-POL 36QFN datasheet.pdf
IC DSC 16BIT 32KB FLASH 20SSOP datasheet.pdf
33 SIL VERT PIN HDR datasheet.pdf
Connector Socket 35 Position 0.100" (2.54mm) Gold Through Hole datasheet.pdf