Yageo NKN3WSJR-73-0R56
NKN3WSJR-73-0R56 picture photo
Mfg. Part Number
NKN3WSJR-73-0R56
Brief Description
RES 0.56 OHM 3W 5% AXIAL
Datasheet Download
NKN3WSJR-73-0R56.pdf
Availability of NKN3WSJR-73-0R56
QUANTITY
NKN3WSJR-73-0R56 Order Process
Ship out your order
Specifications of NKN3WSJR-73-0R56
Internal Part NumberEIS-NKN3WSJR-73-0R56
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Product Training ModulesLeaded Resistors
PackagingTape & Reel (TR)
Resistance (Ohms)0.56
Tolerance±5%
Power (Watts)3W
CompositionWirewound
FeaturesFlame Retardant Coating, Non-Inductive, Safety
Temperature Coefficient-
Operating Temperature-40°C ~ 200°C
Package / CaseAxial
Supplier Device PackageAxial
Size / Dimension0.209" Dia x 0.610" L (5.30mm x 15.50mm)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)NKN3WSJR-73-0R56
Related LinksNKN3WSJR, NKN3WSJR-73-0R56 Datasheet, Yageo Distributor
NKN3WSJR-73-0R56 Details Description
Related parts for NKN3WSJR-73-0R56
CONN HEADER 10POS .100 R/A GOLD datasheet.pdf
RES ARRAY 4 RES 4.7K OHM 0804 datasheet.pdf
SWITCH SLIDE SP3T 300MA 125V datasheet.pdf