Yageo NKN3WSJT-73-75R
NKN3WSJT-73-75R picture photo
Mfg. Part Number
NKN3WSJT-73-75R
Brief Description
RES 75 OHM 3W 5% AXIAL
Datasheet Download
NKN3WSJT-73-75R.pdf
Availability of NKN3WSJT-73-75R
QUANTITY
NKN3WSJT-73-75R Order Process
Ship out your order
Specifications of NKN3WSJT-73-75R
Internal Part NumberEIS-NKN3WSJT-73-75R
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Product Training ModulesLeaded Resistors
SeriesNKN
PackagingTape & Box (TB)
Resistance (Ohms)75
Tolerance±5%
Power (Watts)3W
CompositionWirewound
FeaturesFlame Retardant Coating, Non-Inductive, Safety
Temperature Coefficient-
Operating Temperature-40°C ~ 200°C
Package / CaseAxial
Supplier Device PackageAxial
Size / Dimension0.209" Dia x 0.610" L (5.30mm x 15.50mm)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)NKN3WSJT-73-75R
Related LinksNKN3WSJ, NKN3WSJT-73-75R Datasheet, Yageo Distributor
NKN3WSJT-73-75R Details Description
Related parts for NKN3WSJT-73-75R
CONN EDGECARD 48POS .156 EXTEND datasheet.pdf
THERMAL PAD TG2030 20X90X4.5MM datasheet.pdf
CONN PLUG 16POS STRGHT W/SKT datasheet.pdf
CAP ALUM 1000UF 20% 200V SNAP datasheet.pdf
CONN PLUG 3POS INLINE W/SKTS datasheet.pdf
RES SMD 5.23K OHM 1% 1/3W 1206 datasheet.pdf
CONN HDR 16POS 1.27MM T/H datasheet.pdf
OSC PROG 5NS 20PPM 2X2.5MM datasheet.pdf
Connector Barrier Block Strip 8 Circuit 0.375" (9.53mm) datasheet.pdf
D-Sub Connector Receptacle, Female Sockets 15 Position Through Hole Solder datasheet.pdf
HEAT SHRINK datasheet.pdf
CAP FILM 0.0082 UF 20% 300 VAC R datasheet.pdf