Yageo NKN400FR-73-0R15
NKN400FR-73-0R15 picture photo
Mfg. Part Number
NKN400FR-73-0R15
Manufacturer
Product Category
Through Hole Resistors
Brief Description
RES 0.15 OHM 4W 1% AXIAL
Datasheet Download
NKN400FR-73-0R15.pdf
Availability of NKN400FR-73-0R15
Marketing Price
N/A
Our Price
Quote by Email
QUANTITY
NKN400FR-73-0R15 Order Process
Ship out your order
Specifications of NKN400FR-73-0R15
Internal Part NumberEIS-NKN400FR-73-0R15
Lead Free Status / RoHS StatusLead free / RoHS Compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)1 (Unlimited)
Production Status (Lifecycle)Obsolete / Discontinued
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package1,000
Category Resistors
FamilyThrough Hole Resistors
SeriesNKN
PackagingTape & Reel (TR)
Resistance (Ohms)0.15
Tolerance±1%
Power (Watts)4W
CompositionWirewound
FeaturesFlame Retardant Coating, Non-Inductive, Safety
Temperature Coefficient±300ppm/°C
Operating Temperature-40°C ~ 200°C
Package / CaseAxial
Supplier Device PackageAxial
Size / Dimension0.256" Dia x 0.689" L (6.50mm x 17.50mm)
Height-
Number of Terminations2
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)NKN400FR-73-0R15
Related LinksNKN400FR, NKN400FR-73-0R15 Datasheet, Yageo Distributor
NKN400FR-73-0R15 Details Description
Related parts for NKN400FR-73-0R15
RES SMD 162 OHM 0.5% 1/4W 1206 datasheet.pdf
RES ARRAY 7 RES 1.8K OHM 8SIP datasheet.pdf
IC FILTER RECON VIDEO 8-SOIC datasheet.pdf
FUSE GLASS 315MA 250VAC 5X20MM datasheet.pdf
KK 100 HDR ASSY RA BKWY 4POS datasheet.pdf
26CC PICOFLEX 470MM LONG datasheet.pdf
MICRO 21C S 72" YEL JACKP datasheet.pdf
LED XLAMP WARM WHITE 3250K 2SMD datasheet.pdf
CONN HDR 80POS 0.5MM SMD datasheet.pdf