Yageo NKN400FR-73-27R
NKN400FR-73-27R picture photo
Mfg. Part Number
NKN400FR-73-27R
Brief Description
RES 27 OHM 4W 1% AXIAL
Datasheet Download
NKN400FR-73-27R.pdf
Availability of NKN400FR-73-27R
Marketing Price
N/A
Our Price
Quote by Email
QUANTITY
NKN400FR-73-27R Order Process
Ship out your order
Specifications of NKN400FR-73-27R
Internal Part NumberEIS-NKN400FR-73-27R
Lead Free Status / RoHS StatusLead free / RoHS Compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)1 (Unlimited)
Production Status (Lifecycle)Obsolete / Discontinued
PackagingTape & Reel (TR)
Resistance (Ohms)27
Tolerance±1%
Power (Watts)4W
CompositionWirewound
FeaturesFlame Retardant Coating, Non-Inductive, Safety
Temperature Coefficient±300ppm/°C
Operating Temperature-40°C ~ 200°C
Package / CaseAxial
Supplier Device PackageAxial
Size / Dimension0.256" Dia x 0.689" L (6.50mm x 17.50mm)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)NKN400FR-73-27R
Related LinksNKN400F, NKN400FR-73-27R Datasheet, Yageo Distributor
NKN400FR-73-27R Details Description
Related parts for NKN400FR-73-27R
IC MCU 8BIT 1.5KB FLASH 8DIP datasheet.pdf
CONN EDGECARD 10POS .100 R/A SLD datasheet.pdf
CONN EDGECARD 36POS DIP .156 SLD datasheet.pdf
CONN EDGECARD 20POS .156 EYELET datasheet.pdf
RES SMD 1.96K OHM 1% 1/4W 1206 datasheet.pdf
CONN RCPT BTB 50POS DL VERT SMD datasheet.pdf
RES 10K OHM 1/8W .1% AXIAL datasheet.pdf
IC REG USB LDO 150MA 10-UMAX datasheet.pdf
CONN MAGJACK 1PORT 100 BASE-TX datasheet.pdf
CAP CER 82PF 200V NP0 0603 datasheet.pdf