Yageo NKN400JR-73-0R24
NKN400JR-73-0R24 picture photo
Mfg. Part Number
NKN400JR-73-0R24
Brief Description
RES 0.24 OHM 4W 5% AXIAL
Datasheet Download
NKN400JR-73-0R24.pdf
Availability of NKN400JR-73-0R24
QUANTITY
NKN400JR-73-0R24 Order Process
Ship out your order
Specifications of NKN400JR-73-0R24
Internal Part NumberEIS-NKN400JR-73-0R24
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Product Training ModulesLeaded Resistors
PackagingTape & Reel (TR)
Resistance (Ohms)0.24
Tolerance±5%
Power (Watts)4W
CompositionWirewound
FeaturesFlame Retardant Coating, Non-Inductive, Safety
Temperature Coefficient-
Operating Temperature-40°C ~ 200°C
Package / CaseAxial
Supplier Device PackageAxial
Size / Dimension0.256" Dia x 0.689" L (6.50mm x 17.50mm)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)NKN400JR-73-0R24
Related LinksNKN400JR, NKN400JR-73-0R24 Datasheet, Yageo Distributor
NKN400JR-73-0R24 Details Description
Related parts for NKN400JR-73-0R24
CIR BRKR THRM 10A 250VAC 48VDC datasheet.pdf
RES SMD 91K OHM 0.1% 1/4W 1206 datasheet.pdf
IC REG LDO 4.5V 0.8A 6HSON datasheet.pdf
SENSOR 500PSI M12-1.0 6G .5-4.5V datasheet.pdf
CONTROL LOGIC 6 IN 4 OUT 24V datasheet.pdf
POT 470 OHM 25W WIREWOUND LINEAR datasheet.pdf
CAP TANT 330UF 10% 6V AXIAL datasheet.pdf
HEADER BERGSTIK datasheet.pdf
HEADER datasheet.pdf
SWITCH TOGGLE SPDT 6A 125V datasheet.pdf