Yageo NKN400JR-73-0R33
NKN400JR-73-0R33 picture photo
Mfg. Part Number
NKN400JR-73-0R33
Brief Description
RES 0.33 OHM 4W 5% AXIAL
Datasheet Download
NKN400JR-73-0R33.pdf
Availability of NKN400JR-73-0R33
QUANTITY
NKN400JR-73-0R33 Order Process
Ship out your order
Specifications of NKN400JR-73-0R33
Internal Part NumberEIS-NKN400JR-73-0R33
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Product Training ModulesLeaded Resistors
PackagingTape & Reel (TR)
Resistance (Ohms)0.33
Tolerance±5%
Power (Watts)4W
CompositionWirewound
FeaturesFlame Retardant Coating, Non-Inductive, Safety
Temperature Coefficient-
Operating Temperature-40°C ~ 200°C
Package / CaseAxial
Supplier Device PackageAxial
Size / Dimension0.256" Dia x 0.689" L (6.50mm x 17.50mm)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)NKN400JR-73-0R33
Related LinksNKN400JR, NKN400JR-73-0R33 Datasheet, Yageo Distributor
NKN400JR-73-0R33 Details Description
Related parts for NKN400JR-73-0R33
CONN MINI-DIN 7 PIN MALE datasheet.pdf
SWITCH TOGGLE SPDT 0.4VA 20V datasheet.pdf
CONN HEADER 10POS .100 R/A GOLD datasheet.pdf
BRD SPT SNAP LOCK NYLON 3/16" datasheet.pdf
TOOL JIG SHIELD CASE FIXING datasheet.pdf
RES SMD 191 OHM 0.05% 1/10W 0603 datasheet.pdf
12-WAY PLUG T/H PANEL MNT datasheet.pdf
RES 41.2 OHM 1/4W 1% AXIAL datasheet.pdf
RES CHAS MNT 8.06 OHM 1% 30W datasheet.pdf
CONN IC DIP SOCKET 64POS GOLD datasheet.pdf
CAP CER 3.9PF 250V NP0 0805 datasheet.pdf