Yageo NKN400JR-73-0R43
NKN400JR-73-0R43 picture photo
Mfg. Part Number
NKN400JR-73-0R43
Brief Description
RES 0.43 OHM 4W 5% AXIAL
Datasheet Download
NKN400JR-73-0R43.pdf
Availability of NKN400JR-73-0R43
QUANTITY
NKN400JR-73-0R43 Order Process
Ship out your order
Specifications of NKN400JR-73-0R43
Internal Part NumberEIS-NKN400JR-73-0R43
PackagingTape & Reel (TR)
Resistance (Ohms)0.43
Tolerance±5%
Power (Watts)4W
Temperature Coefficient-
Operating Temperature-40°C ~ 200°C
Package / CaseAxial
Supplier Device PackageAxial
Size / Dimension0.256" Dia x 0.689" L (6.50mm x 17.50mm)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)NKN400JR-73-0R43
Related LinksNKN400JR, NKN400JR-73-0R43 Datasheet, Yageo Distributor
NKN400JR-73-0R43 Details Description
Related parts for NKN400JR-73-0R43
LED 617NM AMBER CLEAR 6PLCC datasheet.pdf
IC POT DGTL 50K 2CH SPI 14SOIC datasheet.pdf
XFRMR SEMI-TORO 12VA THRU HOLE datasheet.pdf
RES SMD 210K OHM 0.1% 1/4W 1206 datasheet.pdf
CONN EDGECARD 88POS .125 EXTEND datasheet.pdf
ENCODER ROTARY 16MM HORIZ 24PPR datasheet.pdf
KK 100 HDR ASSY RA BKWY 9POS datasheet.pdf
XCEDE HD 4W 3PVH 6COL datasheet.pdf