Yageo NKN400JR-73-1R3
NKN400JR-73-1R3 picture photo
Mfg. Part Number
NKN400JR-73-1R3
Brief Description
RES 1.3 OHM 4W 5% AXIAL
Datasheet Download
NKN400JR-73-1R3.pdf
Availability of NKN400JR-73-1R3
QUANTITY
NKN400JR-73-1R3 Order Process
Ship out your order
Specifications of NKN400JR-73-1R3
Internal Part NumberEIS-NKN400JR-73-1R3
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Product Training ModulesLeaded Resistors
PackagingTape & Reel (TR)
Resistance (Ohms)1.3
Tolerance±5%
Power (Watts)4W
CompositionWirewound
FeaturesFlame Retardant Coating, Non-Inductive, Safety
Temperature Coefficient-
Operating Temperature-40°C ~ 200°C
Package / CaseAxial
Supplier Device PackageAxial
Size / Dimension0.256" Dia x 0.689" L (6.50mm x 17.50mm)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)NKN400JR-73-1R3
Related LinksNKN400J, NKN400JR-73-1R3 Datasheet, Yageo Distributor
NKN400JR-73-1R3 Details Description
Related parts for NKN400JR-73-1R3
CONN HEADER .100 SINGL STR 8POS datasheet.pdf
CAP CER 30PF 100V NP0 1210 datasheet.pdf
IC FLASH 256MBIT 100NS 64FBGA datasheet.pdf
CONN HSG INLINE MNT PLUG 14POS datasheet.pdf
RES SMD 3.32K OHM 1/10W 0603 datasheet.pdf
RES 20K OHM 2% 1/8W AXIAL datasheet.pdf
OSC PROG 3.3V 1.3NS 20PPM 3.2X5 datasheet.pdf
RES 10 OHM 5W 5% AXIAL datasheet.pdf