Yageo NKN400JR-73-4R7
NKN400JR-73-4R7 picture photo
Mfg. Part Number
NKN400JR-73-4R7
Manufacturer
Product Category
Through Hole Resistors
Brief Description
RES 4.7 OHM 4W 5% AXIAL
Datasheet Download
NKN400JR-73-4R7.pdf
Availability of NKN400JR-73-4R7
QUANTITY
NKN400JR-73-4R7 Order Process
Ship out your order
Specifications of NKN400JR-73-4R7
Internal Part NumberEIS-NKN400JR-73-4R7
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Product Training ModulesLeaded Resistors
Standard Package1,000
Category Resistors
FamilyThrough Hole Resistors
SeriesNKN
PackagingTape & Reel (TR)
Resistance (Ohms)4.7
Tolerance±5%
Power (Watts)4W
CompositionWirewound
FeaturesFlame Retardant Coating, Non-Inductive, Safety
Temperature Coefficient-
Operating Temperature-40°C ~ 200°C
Package / CaseAxial
Supplier Device PackageAxial
Size / Dimension0.256" Dia x 0.689" L (6.50mm x 17.50mm)
Height-
Number of Terminations2
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)NKN400JR-73-4R7
Related LinksNKN400J, NKN400JR-73-4R7 Datasheet, Yageo Distributor
NKN400JR-73-4R7 Details Description
Related parts for NKN400JR-73-4R7
IC DAC 12BIT W/SPI 8DIP datasheet.pdf
IC REG CTRLR BUCK PWM VM 28-QFN datasheet.pdf
LED CBI 5MM HE GRN DIFF 25MA RA datasheet.pdf
CAP CER 200PF 50V R2H 0805 datasheet.pdf
IC MCU 8BIT 7KB FLASH 20SSOP datasheet.pdf
CABLE 2M CONNECTOR BOTH ENDS datasheet.pdf
CAP CER 0.1UF 50V 10% BX 1812 datasheet.pdf
IC REG LDO 1.5V 0.5A 8SOIC datasheet.pdf
CAP ALUM 120UF 20% 450V SNAP datasheet.pdf
RELAY GEN PURP datasheet.pdf
CRYSTAL 40.000 MHZ 8PF SMT datasheet.pdf