Yageo NKN400JR-73-4R7
NKN400JR-73-4R7 picture photo
Mfg. Part Number
NKN400JR-73-4R7
Brief Description
RES 4.7 OHM 4W 5% AXIAL
Datasheet Download
NKN400JR-73-4R7.pdf
Availability of NKN400JR-73-4R7
QUANTITY
NKN400JR-73-4R7 Order Process
Ship out your order
Specifications of NKN400JR-73-4R7
Internal Part NumberEIS-NKN400JR-73-4R7
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Product Training ModulesLeaded Resistors
PackagingTape & Reel (TR)
Resistance (Ohms)4.7
Tolerance±5%
Power (Watts)4W
CompositionWirewound
FeaturesFlame Retardant Coating, Non-Inductive, Safety
Temperature Coefficient-
Operating Temperature-40°C ~ 200°C
Package / CaseAxial
Supplier Device PackageAxial
Size / Dimension0.256" Dia x 0.689" L (6.50mm x 17.50mm)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)NKN400JR-73-4R7
Related LinksNKN400J, NKN400JR-73-4R7 Datasheet, Yageo Distributor
NKN400JR-73-4R7 Details Description
Related parts for NKN400JR-73-4R7
LED 7-SEG .30 DUAL RED CA MULTIX datasheet.pdf
IC REG SWTCHD CAP INV RATIO 8DIP datasheet.pdf
SIDACTOR UNI 4CHP 58V 150A MS013 datasheet.pdf
XFRMR LAMINATED 4.4VA THRU HOLE datasheet.pdf
MOTOR BRUSHED DC GEAR 3.2W 12V datasheet.pdf
CONN SOCKET IDC 20POS .1X.1 datasheet.pdf
RES 1K OHM 1/4W .1% AXIAL datasheet.pdf
HEATSINK 45X45X15MM XCUT T412 datasheet.pdf
RJ45 RA SHIELDED WITH LED datasheet.pdf
CTV 32C 32#20 SKT PLUG datasheet.pdf
3V MINI VACUUM PUMP datasheet.pdf