Yageo NKN500FR-73-0R1
NKN500FR-73-0R1 picture photo
Mfg. Part Number
NKN500FR-73-0R1
Manufacturer
Product Category
Through Hole Resistors
Brief Description
RES 0.1 OHM 5W 1% AXIAL
Datasheet Download
NKN500FR-73-0R1.pdf
Availability of NKN500FR-73-0R1
Marketing Price
N/A
Our Price
Quote by Email
QUANTITY
NKN500FR-73-0R1 Order Process
Ship out your order
Specifications of NKN500FR-73-0R1
Internal Part NumberEIS-NKN500FR-73-0R1
Lead Free Status / RoHS StatusLead free / RoHS Compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)1 (Unlimited)
Production Status (Lifecycle)Obsolete / Discontinued
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package250
Category Resistors
FamilyThrough Hole Resistors
SeriesNKN
PackagingTape & Reel (TR)
Resistance (Ohms)0.1
Tolerance±1%
Power (Watts)5W
CompositionWirewound
FeaturesFlame Retardant Coating, Non-Inductive, Safety
Temperature Coefficient±300ppm/°C
Operating Temperature-40°C ~ 200°C
Package / CaseAxial
Supplier Device PackageAxial
Size / Dimension0.335" Dia x 0.965" L (8.50mm x 24.50mm)
Height-
Number of Terminations2
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)NKN500FR-73-0R1
Related LinksNKN500F, NKN500FR-73-0R1 Datasheet, Yageo Distributor
NKN500FR-73-0R1 Details Description
Related parts for NKN500FR-73-0R1
RES 56 OHM 0.6W 1% AXIAL datasheet.pdf
CONN HEADER 16POS .100" SGL GOLD datasheet.pdf
CONN EDGECARD 50POS .156 EYELET datasheet.pdf
RES SMD 23.7 OHM 1% 1/16W 0402 datasheet.pdf
IC FPGA 535 I/O 780FBGA datasheet.pdf
CAP TACTILE ROUND RED datasheet.pdf
SWITCH PUSH SPDT 0.4VA 28V datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 36V 150W datasheet.pdf
CONN RCPT 2POS WALL MNT W/SKTS datasheet.pdf
IC MCU 16BIT 96KB FLASH 100LQFP datasheet.pdf
SWITCH PUSHBUTTON SPDT 3A 125V datasheet.pdf