Yageo NKN500FR-73-0R24
NKN500FR-73-0R24 picture photo
Mfg. Part Number
NKN500FR-73-0R24
Brief Description
RES 0.24 OHM 5W 1% AXIAL
Datasheet Download
NKN500FR-73-0R24.pdf
Availability of NKN500FR-73-0R24
QUANTITY
NKN500FR-73-0R24 Order Process
Ship out your order
Specifications of NKN500FR-73-0R24
Internal Part NumberEIS-NKN500FR-73-0R24
PackagingTape & Reel (TR)
Resistance (Ohms)0.24
Tolerance±1%
Power (Watts)5W
CompositionWirewound
FeaturesFlame Retardant Coating, Non-Inductive, Safety
Temperature Coefficient±300ppm/°C
Operating Temperature-40°C ~ 200°C
Package / CaseAxial
Supplier Device PackageAxial
Size / Dimension0.335" Dia x 0.965" L (8.50mm x 24.50mm)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)NKN500FR-73-0R24
Related LinksNKN500FR, NKN500FR-73-0R24 Datasheet, Yageo Distributor
NKN500FR-73-0R24 Details Description
Related parts for NKN500FR-73-0R24
JUMPER-H1500TR/A3049G/H1500TR12" datasheet.pdf
CONN EDGECARD 52POS .100 EYELET datasheet.pdf
SENSOR 300PSI M12-1.5 6G .5-4.5V datasheet.pdf
SENSOR 50PSIS 1.2 UNF 4-20MA datasheet.pdf
SENSOR 100PSI 7/16-20UNF .5-4.5V datasheet.pdf
SWITCH TOGGLE SPST 20A 125V datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 12V 400W datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 10V 50W datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 10V 200W datasheet.pdf
RES 51.7 OHM 1/8W .1% AXIAL datasheet.pdf