Yageo NKN500FR-73-0R27
NKN500FR-73-0R27 picture photo
Mfg. Part Number
NKN500FR-73-0R27
Brief Description
RES 0.27 OHM 5W 1% AXIAL
Datasheet Download
NKN500FR-73-0R27.pdf
Availability of NKN500FR-73-0R27
QUANTITY
NKN500FR-73-0R27 Order Process
Ship out your order
Specifications of NKN500FR-73-0R27
Internal Part NumberEIS-NKN500FR-73-0R27
PackagingTape & Reel (TR)
Resistance (Ohms)0.27
Tolerance±1%
Power (Watts)5W
CompositionWirewound
FeaturesFlame Retardant Coating, Non-Inductive, Safety
Temperature Coefficient±300ppm/°C
Operating Temperature-40°C ~ 200°C
Package / CaseAxial
Supplier Device PackageAxial
Size / Dimension0.335" Dia x 0.965" L (8.50mm x 24.50mm)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)NKN500FR-73-0R27
Related LinksNKN500FR, NKN500FR-73-0R27 Datasheet, Yageo Distributor
NKN500FR-73-0R27 Details Description
Related parts for NKN500FR-73-0R27
IC OPAMP GP 1MHZ RRO 8VSSOP datasheet.pdf
CIR BRKR 18A 480VAC 65VDC datasheet.pdf
CAP CER 100PF 2KV NP0 RADIAL datasheet.pdf
CAP CER 1000PF 2KV X7R 1812 datasheet.pdf
FUSE 400A 600V CERAM BODY CSA datasheet.pdf
CAP CER 3.2PF 50V P2H 0603 datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 18.5V 75W datasheet.pdf
RES 255 OHM 5W 0.1% WW AXIAL datasheet.pdf
POE+ GIGA-MINIMC, 2TX/SX-MM850-S datasheet.pdf
IC OSC CLOCK QD FREQ 10CLCC datasheet.pdf
AC/DC DESKTOP ADPTR 48V 50W datasheet.pdf