Yageo NKN500FR-73-0R3
NKN500FR-73-0R3 picture photo
Mfg. Part Number
NKN500FR-73-0R3
Manufacturer
Product Category
Through Hole Resistors
Brief Description
RES 0.3 OHM 5W 1% AXIAL
Datasheet Download
NKN500FR-73-0R3.pdf
Availability of NKN500FR-73-0R3
Marketing Price
N/A
Our Price
Quote by Email
QUANTITY
NKN500FR-73-0R3 Order Process
Ship out your order
Specifications of NKN500FR-73-0R3
Internal Part NumberEIS-NKN500FR-73-0R3
Lead Free Status / RoHS StatusLead free / RoHS Compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)1 (Unlimited)
Production Status (Lifecycle)Obsolete / Discontinued
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package250
Category Resistors
FamilyThrough Hole Resistors
SeriesNKN
PackagingTape & Reel (TR)
Resistance (Ohms)0.3
Tolerance±1%
Power (Watts)5W
CompositionWirewound
FeaturesFlame Retardant Coating, Non-Inductive, Safety
Temperature Coefficient±300ppm/°C
Operating Temperature-40°C ~ 200°C
Package / CaseAxial
Supplier Device PackageAxial
Size / Dimension0.335" Dia x 0.965" L (8.50mm x 24.50mm)
Height-
Number of Terminations2
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)NKN500FR-73-0R3
Related LinksNKN500F, NKN500FR-73-0R3 Datasheet, Yageo Distributor
NKN500FR-73-0R3 Details Description
Related parts for NKN500FR-73-0R3
LED MIDGET GROOVE T1-3/4 24V RED datasheet.pdf
IC DUAL LINE RECEIVER 8-DIP datasheet.pdf
EMULATOR PCB ADAPTER 64-QFP datasheet.pdf
RES SMD 1.1K OHM 1% 1/10W 0603 datasheet.pdf
RES 2.1K OHM 1/4W 1% AXIAL datasheet.pdf
FUSE 500A 690V BRITISH datasheet.pdf
Crystal 54.0000MHz 30ppm 12pF 60 Ohm -20°C - 70°C Surface Mount 4-SMD, No Lead (DFN, LCC) datasheet.pdf
CONN MAGJACK 8PORT 1000 BASE-T datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 3.3V 49.5W datasheet.pdf
CAP ALUM 3.3UF 20% 35V RADIAL datasheet.pdf