Yageo NKN500FR-73-18R
NKN500FR-73-18R picture photo
Mfg. Part Number
NKN500FR-73-18R
Manufacturer
Product Category
Through Hole Resistors
Brief Description
RES 18 OHM 5W 1% AXIAL
Datasheet Download
NKN500FR-73-18R.pdf
Availability of NKN500FR-73-18R
Marketing Price
N/A
Our Price
Quote by Email
QUANTITY
NKN500FR-73-18R Order Process
Ship out your order
Specifications of NKN500FR-73-18R
Internal Part NumberEIS-NKN500FR-73-18R
Lead Free Status / RoHS StatusLead free / RoHS Compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)1 (Unlimited)
Production Status (Lifecycle)Obsolete / Discontinued
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package250
Category Resistors
FamilyThrough Hole Resistors
SeriesNKN
PackagingTape & Reel (TR)
Resistance (Ohms)18
Tolerance±1%
Power (Watts)5W
CompositionWirewound
FeaturesFlame Retardant Coating, Non-Inductive, Safety
Temperature Coefficient±300ppm/°C
Operating Temperature-40°C ~ 200°C
Package / CaseAxial
Supplier Device PackageAxial
Size / Dimension0.335" Dia x 0.965" L (8.50mm x 24.50mm)
Height-
Number of Terminations2
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)NKN500FR-73-18R
Related LinksNKN500F, NKN500FR-73-18R Datasheet, Yageo Distributor
NKN500FR-73-18R Details Description
Related parts for NKN500FR-73-18R
CONV DC/DC 6W 36-75VIN +/-05VOUT datasheet.pdf
CONV DC/DC 3W 36-72VIN 15VOUT datasheet.pdf
SURGE PROTECTION PLUG 48V datasheet.pdf
Crystal 13.0000MHz 30ppm 18pF 60 Ohm -40°C - 85°C Surface Mount 4-SMD, No Lead (DFN, LCC) datasheet.pdf
IC CPLD 320MC 4.2NS 132BGA datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 28V 75W datasheet.pdf
FINGERSTOCK BECU 18.29X609.6MM datasheet.pdf
CONN IC DIP SOCKET 28POS GOLD datasheet.pdf
HEATSINK 35X35X15MM R-TAB T412 datasheet.pdf
HEATSINK 25X25X25MM R-TAB T766 datasheet.pdf
CAP POLYMER 390UF 20% 6.3V T/H datasheet.pdf
CONN DIN RCPT 144POS datasheet.pdf