Yageo NKN500FR-73-1R5
NKN500FR-73-1R5 picture photo
Mfg. Part Number
NKN500FR-73-1R5
Manufacturer
Product Category
Through Hole Resistors
Brief Description
RES 1.5 OHM 5W 1% AXIAL
Datasheet Download
NKN500FR-73-1R5.pdf
Availability of NKN500FR-73-1R5
Marketing Price
N/A
Our Price
Quote by Email
QUANTITY
NKN500FR-73-1R5 Order Process
Ship out your order
Specifications of NKN500FR-73-1R5
Internal Part NumberEIS-NKN500FR-73-1R5
Lead Free Status / RoHS StatusLead free / RoHS Compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)1 (Unlimited)
Production Status (Lifecycle)Obsolete / Discontinued
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package250
Category Resistors
FamilyThrough Hole Resistors
SeriesNKN
PackagingTape & Reel (TR)
Resistance (Ohms)1.5
Tolerance±1%
Power (Watts)5W
CompositionWirewound
FeaturesFlame Retardant Coating, Non-Inductive, Safety
Temperature Coefficient±300ppm/°C
Operating Temperature-40°C ~ 200°C
Package / CaseAxial
Supplier Device PackageAxial
Size / Dimension0.335" Dia x 0.965" L (8.50mm x 24.50mm)
Height-
Number of Terminations2
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)NKN500FR-73-1R5
Related LinksNKN500F, NKN500FR-73-1R5 Datasheet, Yageo Distributor
NKN500FR-73-1R5 Details Description
Related parts for NKN500FR-73-1R5
BERGSTIK datasheet.pdf
IC SUPERVISOR ACT LOW SOT23-3 datasheet.pdf
SENSOR PRESS DIFF 14" H2O 4SIP datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 28V 200W datasheet.pdf
RES 158K OHM 1/8W 1% AXIAL datasheet.pdf
PCB CONN CARRIER 2.54MM datasheet.pdf
Connector Receptacle 44 Position 0.100" (2.54mm) Gold Through Hole datasheet.pdf
PRESSURE TRANSDUCER datasheet.pdf
WIDE-AREA FAN TYPE IONIZER 600MM datasheet.pdf
CRYSTAL 24.000 MHZ 12PF SMT datasheet.pdf