Yageo NKN500FR-73-8R2
NKN500FR-73-8R2 picture photo
Mfg. Part Number
NKN500FR-73-8R2
Brief Description
RES 8.2 OHM 5W 1% AXIAL
Datasheet Download
NKN500FR-73-8R2.pdf
Availability of NKN500FR-73-8R2
Marketing Price
N/A
Our Price
Quote by Email
QUANTITY
NKN500FR-73-8R2 Order Process
Ship out your order
Specifications of NKN500FR-73-8R2
Internal Part NumberEIS-NKN500FR-73-8R2
Lead Free Status / RoHS StatusLead free / RoHS Compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)1 (Unlimited)
Production Status (Lifecycle)Obsolete / Discontinued
PackagingTape & Reel (TR)
Resistance (Ohms)8.2
Tolerance±1%
Power (Watts)5W
CompositionWirewound
FeaturesFlame Retardant Coating, Non-Inductive, Safety
Temperature Coefficient±300ppm/°C
Operating Temperature-40°C ~ 200°C
Package / CaseAxial
Supplier Device PackageAxial
Size / Dimension0.335" Dia x 0.965" L (8.50mm x 24.50mm)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)NKN500FR-73-8R2
Related LinksNKN500F, NKN500FR-73-8R2 Datasheet, Yageo Distributor
NKN500FR-73-8R2 Details Description
Related parts for NKN500FR-73-8R2
FAN BLOWER 51X25MM 12VDC WIRE datasheet.pdf
CONN HEADER 12POS 2.5MM R/A TIN datasheet.pdf
LED AMBER CLEAR 5MM ROUND T/H datasheet.pdf
IC COMPARATOR LP 16-SOIC datasheet.pdf
CAP ALUM 220UF 20% 63V SMD datasheet.pdf
Connector Quick Connect Tab 0.250" (6.35mm) Solder datasheet.pdf
HEX NUT M15X1.0 FOR 2S-2B datasheet.pdf
CAP TANT 3.3UF 16V 20% 1206 datasheet.pdf
CONN HEADER 12POS 3.81MM GRN R/A datasheet.pdf
RES SMD 1.18M OHM 1% 1/8W 0805 datasheet.pdf
CAP ALUM 3.3UF 20% 50V RADIAL datasheet.pdf