Yageo NKN500JR-91-0R47
NKN500JR-91-0R47 picture photo
Mfg. Part Number
NKN500JR-91-0R47
Brief Description
RES 0.47 OHM 5W 5% AXIAL
Datasheet Download
NKN500JR-91-0R47.pdf
Availability of NKN500JR-91-0R47
QUANTITY
NKN500JR-91-0R47 Order Process
Ship out your order
Specifications of NKN500JR-91-0R47
Internal Part NumberEIS-NKN500JR-91-0R47
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Product Training ModulesLeaded Resistors
PackagingTape & Reel (TR)
Resistance (Ohms)0.47
Tolerance±5%
Power (Watts)5W
CompositionWirewound
FeaturesFlame Retardant Coating, Non-Inductive, Safety
Temperature Coefficient-
Operating Temperature-40°C ~ 200°C
Package / CaseAxial
Supplier Device PackageAxial
Size / Dimension0.335" Dia x 0.965" L (8.50mm x 24.50mm)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)NKN500JR-91-0R47
Related LinksNKN500JR, NKN500JR-91-0R47 Datasheet, Yageo Distributor
NKN500JR-91-0R47 Details Description
Related parts for NKN500JR-91-0R47
RES SMD 464K OHM 0.25% 1/8W 1206 datasheet.pdf
RES SMD 1.1 OHM 1W 1812 WIDE datasheet.pdf
6610 APPLIANCE OUTLET 15A 70 datasheet.pdf
CAP CER 0.056UF 100V X7R RADIAL datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 13.8V 100W datasheet.pdf
VIBRATION MOTOR CAPSULE datasheet.pdf
CAP CER 3.8PF 25V NP0 0201 datasheet.pdf
LED XLAMP NEUTRAL WHT 4750K 2SMD datasheet.pdf
IC OSC VCXO DUAL FREQ 6-CLCC datasheet.pdf
OSC TCXO 13.000MHZ CLP SNWV SMD datasheet.pdf