Yageo NKN500JR-91-15R
NKN500JR-91-15R picture photo
Mfg. Part Number
NKN500JR-91-15R
Brief Description
RES 15 OHM 5W 5% AXIAL
Datasheet Download
NKN500JR-91-15R.pdf
Availability of NKN500JR-91-15R
QUANTITY
NKN500JR-91-15R Order Process
Ship out your order
Specifications of NKN500JR-91-15R
Internal Part NumberEIS-NKN500JR-91-15R
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Product Training ModulesLeaded Resistors
PackagingTape & Reel (TR)
Resistance (Ohms)15
Tolerance±5%
Power (Watts)5W
CompositionWirewound
FeaturesFlame Retardant Coating, Non-Inductive, Safety
Temperature Coefficient-
Operating Temperature-40°C ~ 200°C
Package / CaseAxial
Supplier Device PackageAxial
Size / Dimension0.335" Dia x 0.965" L (8.50mm x 24.50mm)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)NKN500JR-91-15R
Related LinksNKN500J, NKN500JR-91-15R Datasheet, Yageo Distributor
NKN500JR-91-15R Details Description
Related parts for NKN500JR-91-15R
IC RCVR/DRVR RSECL SIGE 16FCBGA datasheet.pdf
EDGECARD 182POS .050 SMD W/POSTS datasheet.pdf
CONN EDGECARD 86POS .125 SQ WW datasheet.pdf
IC CODEC 16BIT DUAL PROG 48-TQFP datasheet.pdf
SWITCH TOGGLE SPDT 5A 120V datasheet.pdf
MOSFET N-CH 30V 22A 8VQFN datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 13.8V 150W datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 36V 150W datasheet.pdf
LAPPING FILM 364M TYPE P datasheet.pdf
CONN HDR 28POS 0.100 T/H R/A datasheet.pdf