Yageo NKN5WSFR-73-0R15
NKN5WSFR-73-0R15 picture photo
Mfg. Part Number
NKN5WSFR-73-0R15
Manufacturer
Product Category
Through Hole Resistors
Brief Description
RES 0.15 OHM 5W 1% AXIAL
Datasheet Download
NKN5WSFR-73-0R15.pdf
Availability of NKN5WSFR-73-0R15
Marketing Price
N/A
Our Price
Quote by Email
QUANTITY
NKN5WSFR-73-0R15 Order Process
Ship out your order
Specifications of NKN5WSFR-73-0R15
Internal Part NumberEIS-NKN5WSFR-73-0R15
Lead Free Status / RoHS StatusLead free / RoHS Compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)1 (Unlimited)
Production Status (Lifecycle)Obsolete / Discontinued
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package1,000
Category Resistors
FamilyThrough Hole Resistors
SeriesNKN
PackagingTape & Reel (TR)
Resistance (Ohms)0.15
Tolerance±1%
Power (Watts)5W
CompositionWirewound
FeaturesFlame Retardant Coating, Non-Inductive, Safety
Temperature Coefficient±300ppm/°C
Operating Temperature-40°C ~ 200°C
Package / CaseAxial
Supplier Device PackageAxial
Size / Dimension0.256" Dia x 0.689" L (6.50mm x 17.50mm)
Height-
Number of Terminations2
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)NKN5WSFR-73-0R15
Related LinksNKN5WSFR, NKN5WSFR-73-0R15 Datasheet, Yageo Distributor
NKN5WSFR-73-0R15 Details Description
Related parts for NKN5WSFR-73-0R15
FUSE GLASS 8A 250VAC 5X20MM datasheet.pdf
CONN EDGECARD 132POS .050 SOLDER datasheet.pdf
DIODE GEN PURP 80V 200MA SOD123 datasheet.pdf
CAP ALUM 100UF 20% 450V SNAP datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 36V 75W datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 28V 200W datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 12V 150W datasheet.pdf
DIODE ZENER 9.1V 500MW 0805 datasheet.pdf
8-CH PNP OUTPUT TERMINAL UNIT datasheet.pdf
Connector Socket 26 Position 0.079" (2.00mm) Gold Through Hole datasheet.pdf