Yageo NKN5WSFR-73-0R43
NKN5WSFR-73-0R43 picture photo
Mfg. Part Number
NKN5WSFR-73-0R43
Brief Description
RES 0.43 OHM 5W 1% AXIAL
Datasheet Download
NKN5WSFR-73-0R43.pdf
Availability of NKN5WSFR-73-0R43
QUANTITY
NKN5WSFR-73-0R43 Order Process
Ship out your order
Specifications of NKN5WSFR-73-0R43
Internal Part NumberEIS-NKN5WSFR-73-0R43
PackagingTape & Reel (TR)
Resistance (Ohms)0.43
Tolerance±1%
Power (Watts)5W
CompositionWirewound
FeaturesFlame Retardant Coating, Non-Inductive, Safety
Temperature Coefficient±300ppm/°C
Operating Temperature-40°C ~ 200°C
Package / CaseAxial
Supplier Device PackageAxial
Size / Dimension0.256" Dia x 0.689" L (6.50mm x 17.50mm)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)NKN5WSFR-73-0R43
Related LinksNKN5WSFR, NKN5WSFR-73-0R43 Datasheet, Yageo Distributor
NKN5WSFR-73-0R43 Details Description
Related parts for NKN5WSFR-73-0R43
BOARD EVALUATION FOR SI5318 datasheet.pdf
NYLON MULTI 3/8" BLACK 500' datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 8V 400W datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 5.8V 50W datasheet.pdf
POT SLIDE 100K OHM .125W 60MM datasheet.pdf
CAP CER 680PF 50V X7R 0402 datasheet.pdf
IC MCU 16BIT 512KB FLASH 100LQFP datasheet.pdf
CONN IC DIP SOCKET 32POS GOLD datasheet.pdf