Yageo NKN5WSFR-73-0R5
NKN5WSFR-73-0R5 picture photo
Mfg. Part Number
NKN5WSFR-73-0R5
Manufacturer
Product Category
Through Hole Resistors
Brief Description
RES 0.5 OHM 5W 1% AXIAL
Datasheet Download
NKN5WSFR-73-0R5.pdf
Availability of NKN5WSFR-73-0R5
Marketing Price
N/A
Our Price
Quote by Email
QUANTITY
NKN5WSFR-73-0R5 Order Process
Ship out your order
Specifications of NKN5WSFR-73-0R5
Internal Part NumberEIS-NKN5WSFR-73-0R5
Lead Free Status / RoHS StatusLead free / RoHS Compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)1 (Unlimited)
Production Status (Lifecycle)Obsolete / Discontinued
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package1,000
Category Resistors
FamilyThrough Hole Resistors
SeriesNKN
PackagingTape & Reel (TR)
Resistance (Ohms)0.5
Tolerance±1%
Power (Watts)5W
CompositionWirewound
FeaturesFlame Retardant Coating, Non-Inductive, Safety
Temperature Coefficient±300ppm/°C
Operating Temperature-40°C ~ 200°C
Package / CaseAxial
Supplier Device PackageAxial
Size / Dimension0.256" Dia x 0.689" L (6.50mm x 17.50mm)
Height-
Number of Terminations2
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)NKN5WSFR-73-0R5
Related LinksNKN5WSF, NKN5WSFR-73-0R5 Datasheet, Yageo Distributor
NKN5WSFR-73-0R5 Details Description
Related parts for NKN5WSFR-73-0R5
DIODE MODULE 1.2KV 250A MAGNAPAK datasheet.pdf
IC PLD 10MC 25NS 24SOIC datasheet.pdf
THERMISTOR NTC 100K OHM 5% DO213 datasheet.pdf
TVS DIODE 15.3VWM 25.2VC AXIAL datasheet.pdf
IC FPGA 296 I/O 484FBGA datasheet.pdf
VARISTOR 24V 1KA DISC 14MM datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 13.8V 50W datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 24V 75W datasheet.pdf
CAP TANT 430UF 10% 8V AXIAL datasheet.pdf
ASSY, PLUG, 12POS, AS16, VO, KEY datasheet.pdf