Yageo NKN5WSFR-73-0R5
NKN5WSFR-73-0R5 picture photo
Mfg. Part Number
NKN5WSFR-73-0R5
Brief Description
RES 0.5 OHM 5W 1% AXIAL
Datasheet Download
NKN5WSFR-73-0R5.pdf
Availability of NKN5WSFR-73-0R5
QUANTITY
NKN5WSFR-73-0R5 Order Process
Ship out your order
Specifications of NKN5WSFR-73-0R5
Internal Part NumberEIS-NKN5WSFR-73-0R5
PackagingTape & Reel (TR)
Resistance (Ohms)0.5
Tolerance±1%
Power (Watts)5W
CompositionWirewound
FeaturesFlame Retardant Coating, Non-Inductive, Safety
Temperature Coefficient±300ppm/°C
Operating Temperature-40°C ~ 200°C
Package / CaseAxial
Supplier Device PackageAxial
Size / Dimension0.256" Dia x 0.689" L (6.50mm x 17.50mm)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)NKN5WSFR-73-0R5
Related LinksNKN5WSF, NKN5WSFR-73-0R5 Datasheet, Yageo Distributor
NKN5WSFR-73-0R5 Details Description
Related parts for NKN5WSFR-73-0R5
CAP TANT 220UF 6V 10% RADIAL datasheet.pdf
CONN PLUG 66POS STRAIGHT W/SCKT datasheet.pdf
CONN RCPT HSG 3POS .187 NATURAL datasheet.pdf
BOARD EVAL FOR AD8061AR datasheet.pdf
CONN HSG 156POS ZIF RCPT datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 85V 50W datasheet.pdf
CONN HSG RCPT FLANGE 13POS PIN datasheet.pdf
IC REG CTRLR BUCK PWM VM 16JDIP datasheet.pdf
SWITCH TOGGLE SPDT 0.4VA 20V datasheet.pdf
TOOL DF7E ACCESSORY datasheet.pdf
CONN EDGECARD 38POS .100" datasheet.pdf