Yageo NKN5WSFR-73-0R75
NKN5WSFR-73-0R75 picture photo
Mfg. Part Number
NKN5WSFR-73-0R75
Brief Description
RES 0.75 OHM 5W 1% AXIAL
Datasheet Download
NKN5WSFR-73-0R75.pdf
Availability of NKN5WSFR-73-0R75
QUANTITY
NKN5WSFR-73-0R75 Order Process
Ship out your order
Specifications of NKN5WSFR-73-0R75
Internal Part NumberEIS-NKN5WSFR-73-0R75
PackagingTape & Reel (TR)
Resistance (Ohms)0.75
Tolerance±1%
Power (Watts)5W
CompositionWirewound
FeaturesFlame Retardant Coating, Non-Inductive, Safety
Temperature Coefficient±300ppm/°C
Operating Temperature-40°C ~ 200°C
Package / CaseAxial
Supplier Device PackageAxial
Size / Dimension0.256" Dia x 0.689" L (6.50mm x 17.50mm)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)NKN5WSFR-73-0R75
Related LinksNKN5WSFR, NKN5WSFR-73-0R75 Datasheet, Yageo Distributor
NKN5WSFR-73-0R75 Details Description
Related parts for NKN5WSFR-73-0R75
RES SMD 200 OHM 0.05% 1/10W 0603 datasheet.pdf
CONN EDGECARD 70POS DIP .100 SLD datasheet.pdf
CONN EDGECARD 16POS .156 EXTEND datasheet.pdf
RES SMD 56.2K OHM 1% 1/10W 0603 datasheet.pdf
MOSFET N-CH 900V 2.1A IPAK datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 5.5V 100W datasheet.pdf
RES 1.52K OHM 1/4W .1% AXIAL datasheet.pdf
RES 17.8 OHM 1/8W .5% AXIAL datasheet.pdf
CONN HDR 56POS 0.100 SMD datasheet.pdf
CAP CER 150PF 1KV NP0 1206 datasheet.pdf
CAP ALUM 150UF 20% 400V SNAP datasheet.pdf