Yageo NKN5WSFR-73-0R82
NKN5WSFR-73-0R82 picture photo
Mfg. Part Number
NKN5WSFR-73-0R82
Manufacturer
Product Category
Through Hole Resistors
Brief Description
RES 0.82 OHM 5W 1% AXIAL
Datasheet Download
NKN5WSFR-73-0R82.pdf
Availability of NKN5WSFR-73-0R82
Marketing Price
N/A
Our Price
Quote by Email
QUANTITY
NKN5WSFR-73-0R82 Order Process
Ship out your order
Specifications of NKN5WSFR-73-0R82
Internal Part NumberEIS-NKN5WSFR-73-0R82
Lead Free Status / RoHS StatusLead free / RoHS Compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)1 (Unlimited)
Production Status (Lifecycle)Obsolete / Discontinued
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package1,000
Category Resistors
FamilyThrough Hole Resistors
SeriesNKN
PackagingTape & Reel (TR)
Resistance (Ohms)0.82
Tolerance±1%
Power (Watts)5W
CompositionWirewound
FeaturesFlame Retardant Coating, Non-Inductive, Safety
Temperature Coefficient±300ppm/°C
Operating Temperature-40°C ~ 200°C
Package / CaseAxial
Supplier Device PackageAxial
Size / Dimension0.256" Dia x 0.689" L (6.50mm x 17.50mm)
Height-
Number of Terminations2
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)NKN5WSFR-73-0R82
Related LinksNKN5WSFR, NKN5WSFR-73-0R82 Datasheet, Yageo Distributor
NKN5WSFR-73-0R82 Details Description
Related parts for NKN5WSFR-73-0R82
IC Z8 GP MCU 32K OTP 28DIP datasheet.pdf
SENSOR 50PSI M12-1.5 6G 4-20MA datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 5.5V 200W datasheet.pdf
RND SPACER 0.147" NYLON 18.92MM datasheet.pdf
IGBT 600V 60A 258W TO220AB datasheet.pdf
RES 2 OHM 0.6W 1% RADIAL datasheet.pdf
POT 175 OHM 500W WIREWOUND LIN datasheet.pdf
CONN PANEL FEED THRU 8POS datasheet.pdf
CAP ALUM 220UF 20% 80V RADIAL datasheet.pdf
CAP FILM 0.68UF 5% 400VDC AXIAL datasheet.pdf