Yageo NKN5WSFR-73-15R
NKN5WSFR-73-15R picture photo
Mfg. Part Number
NKN5WSFR-73-15R
Brief Description
RES 15 OHM 5W 1% AXIAL
Datasheet Download
NKN5WSFR-73-15R.pdf
Availability of NKN5WSFR-73-15R
Marketing Price
N/A
Our Price
Quote by Email
QUANTITY
NKN5WSFR-73-15R Order Process
Ship out your order
Specifications of NKN5WSFR-73-15R
Internal Part NumberEIS-NKN5WSFR-73-15R
Lead Free Status / RoHS StatusLead free / RoHS Compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)1 (Unlimited)
Production Status (Lifecycle)Obsolete / Discontinued
PackagingTape & Reel (TR)
Resistance (Ohms)15
Tolerance±1%
Power (Watts)5W
CompositionWirewound
FeaturesFlame Retardant Coating, Non-Inductive, Safety
Temperature Coefficient±300ppm/°C
Operating Temperature-40°C ~ 200°C
Package / CaseAxial
Supplier Device PackageAxial
Size / Dimension0.256" Dia x 0.689" L (6.50mm x 17.50mm)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)NKN5WSFR-73-15R
Related LinksNKN5WSF, NKN5WSFR-73-15R Datasheet, Yageo Distributor
NKN5WSFR-73-15R Details Description
Related parts for NKN5WSFR-73-15R
D-Sub Connector Plug, Male Pins 9 Position Free Hanging (In-Line) IDC, Ribbon Cable datasheet.pdf
FIXED IND 330UH 1.2A 471 MOHM datasheet.pdf
IC MOTOR CNTRL ON/OFF 16SOIC datasheet.pdf
CONN EDGECARD 130PS DIP .100 SLD datasheet.pdf
IC VOLT DETECTOR 2.1V SC-82AB datasheet.pdf
IC OPAMP GP 28MHZ 8DIP datasheet.pdf
CAP CER 0.33UF 50V X7R RADIAL datasheet.pdf
DIODE ZENER 5.6V 150MW SSMINI2 datasheet.pdf
RES SMD 3.65 OHM 1% 1W 1218 datasheet.pdf
CAP CER 18PF 400VAC SL RADIAL datasheet.pdf
SENSOR FIBER AMP PNP 12-24VDC datasheet.pdf
FIXED IND 15NH 1.053A 110 MOHM datasheet.pdf