Yageo NKN5WSFR-73-1R3
NKN5WSFR-73-1R3 picture photo
Mfg. Part Number
NKN5WSFR-73-1R3
Brief Description
RES 1.3 OHM 5W 1% AXIAL
Datasheet Download
NKN5WSFR-73-1R3.pdf
Availability of NKN5WSFR-73-1R3
QUANTITY
NKN5WSFR-73-1R3 Order Process
Ship out your order
Specifications of NKN5WSFR-73-1R3
Internal Part NumberEIS-NKN5WSFR-73-1R3
PackagingTape & Reel (TR)
Resistance (Ohms)1.3
Tolerance±1%
Power (Watts)5W
CompositionWirewound
FeaturesFlame Retardant Coating, Non-Inductive, Safety
Temperature Coefficient±300ppm/°C
Operating Temperature-40°C ~ 200°C
Package / CaseAxial
Supplier Device PackageAxial
Size / Dimension0.256" Dia x 0.689" L (6.50mm x 17.50mm)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)NKN5WSFR-73-1R3
Related LinksNKN5WSF, NKN5WSFR-73-1R3 Datasheet, Yageo Distributor
NKN5WSFR-73-1R3 Details Description
Related parts for NKN5WSFR-73-1R3
RES SMD 221 OHM 1% 1/10W 0603 datasheet.pdf
CONN RING TONGUE 18-14AWG #8 datasheet.pdf
DGTL ISO RS422/RS485 20SOIC datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 12V 300W datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 72V 150W datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 6.5V 100W datasheet.pdf
FUSE AUTOMOTIVE 60A AUTO LINK datasheet.pdf
HEATSINK 25X25X25MM L-TAB datasheet.pdf
Connector Barrier Block Strip 26 Circuit 0.375" (9.53mm) datasheet.pdf
CAP CER 100PF 100V NP0 0603 datasheet.pdf