Yageo NKN5WSFR-73-27R
NKN5WSFR-73-27R picture photo
Mfg. Part Number
NKN5WSFR-73-27R
Brief Description
RES 27 OHM 5W 1% AXIAL
Datasheet Download
NKN5WSFR-73-27R.pdf
Availability of NKN5WSFR-73-27R
Marketing Price
N/A
Our Price
Quote by Email
QUANTITY
NKN5WSFR-73-27R Order Process
Ship out your order
Specifications of NKN5WSFR-73-27R
Internal Part NumberEIS-NKN5WSFR-73-27R
Lead Free Status / RoHS StatusLead free / RoHS Compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)1 (Unlimited)
Production Status (Lifecycle)Obsolete / Discontinued
PackagingTape & Reel (TR)
Resistance (Ohms)27
Tolerance±1%
Power (Watts)5W
CompositionWirewound
FeaturesFlame Retardant Coating, Non-Inductive, Safety
Temperature Coefficient±300ppm/°C
Operating Temperature-40°C ~ 200°C
Package / CaseAxial
Supplier Device PackageAxial
Size / Dimension0.256" Dia x 0.689" L (6.50mm x 17.50mm)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)NKN5WSFR-73-27R
Related LinksNKN5WSF, NKN5WSFR-73-27R Datasheet, Yageo Distributor
NKN5WSFR-73-27R Details Description
Related parts for NKN5WSFR-73-27R
FUSE GLASS 160MA 250VAC 5X20MM datasheet.pdf
IC VREF SHUNT ADJ SOT23-3 datasheet.pdf
FIXED IND 15UH 4A 30 MOHM SMD datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 52V 75W datasheet.pdf
RES 7.15 OHM 2W 0.5% WW AXIAL datasheet.pdf
TVS DIODE 75VWM 121VC R6 datasheet.pdf
CAP TANT 27UF 5% 35V AXIAL datasheet.pdf
RES 250 OHM 1W 0.1% AXIAL datasheet.pdf
CONN HDR 43POS 0.100 T/H GOLD datasheet.pdf
FIXED IND 330NH 2.5A 45 MOHM TH datasheet.pdf
CAP POLYMER 68UF 20% 10V SMD datasheet.pdf
RES ARRAY 2 RES 5K OHM 0606 datasheet.pdf