Yageo NKN5WSJR-73-0R24
NKN5WSJR-73-0R24 picture photo
Mfg. Part Number
NKN5WSJR-73-0R24
Manufacturer
Product Category
Through Hole Resistors
Brief Description
RES 0.24 OHM 5W 5% AXIAL
Datasheet Download
NKN5WSJR-73-0R24.pdf
Availability of NKN5WSJR-73-0R24
QUANTITY
NKN5WSJR-73-0R24 Order Process
Ship out your order
Specifications of NKN5WSJR-73-0R24
Internal Part NumberEIS-NKN5WSJR-73-0R24
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Product Training ModulesLeaded Resistors
Standard Package1,000
Category Resistors
FamilyThrough Hole Resistors
SeriesNKN
PackagingTape & Reel (TR)
Resistance (Ohms)0.24
Tolerance±5%
Power (Watts)5W
CompositionWirewound
FeaturesFlame Retardant Coating, Non-Inductive, Safety
Temperature Coefficient-
Operating Temperature-40°C ~ 200°C
Package / CaseAxial
Supplier Device PackageAxial
Size / Dimension0.256" Dia x 0.689" L (6.50mm x 17.50mm)
Height-
Number of Terminations2
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)NKN5WSJR-73-0R24
Related LinksNKN5WSJR, NKN5WSJR-73-0R24 Datasheet, Yageo Distributor
NKN5WSJR-73-0R24 Details Description
Related parts for NKN5WSJR-73-0R24
RES 75K OHM 1/2W 1% AXIAL datasheet.pdf
HEAT SHRINK THIN WHT 1/4" X 25' datasheet.pdf
IC OPAMP INSTR 550KHZ RRO 8VSSOP datasheet.pdf
EMITTER IR 850NM 100MA SMD datasheet.pdf
FUSE CERM 12A 500VAC 400VDC 5X20 datasheet.pdf
BOX S STEEL NATURAL 24"L X 22"W datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 12V 200W datasheet.pdf
FIXED IND 22NH 500MA 220 MOHM datasheet.pdf
CONN HSG PLUG STRGHT 8POS SKT datasheet.pdf
CABLE SGL-END STR PLUG 4POS 3' datasheet.pdf
HEATSINK 45X45X30MM L-TAB T412 datasheet.pdf
OSC MEMS 66.666MHZ CMOS SMD datasheet.pdf