Yageo NKN5WSJR-73-18R
NKN5WSJR-73-18R picture photo
Mfg. Part Number
NKN5WSJR-73-18R
Brief Description
RES 18 OHM 5W 5% AXIAL
Datasheet Download
NKN5WSJR-73-18R.pdf
Availability of NKN5WSJR-73-18R
QUANTITY
NKN5WSJR-73-18R Order Process
Ship out your order
Specifications of NKN5WSJR-73-18R
Internal Part NumberEIS-NKN5WSJR-73-18R
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Product Training ModulesLeaded Resistors
PackagingTape & Reel (TR)
Resistance (Ohms)18
Tolerance±5%
Power (Watts)5W
CompositionWirewound
FeaturesFlame Retardant Coating, Non-Inductive, Safety
Temperature Coefficient-
Operating Temperature-40°C ~ 200°C
Package / CaseAxial
Supplier Device PackageAxial
Size / Dimension0.256" Dia x 0.689" L (6.50mm x 17.50mm)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)NKN5WSJR-73-18R
Related LinksNKN5WSJ, NKN5WSJR-73-18R Datasheet, Yageo Distributor
NKN5WSJR-73-18R Details Description
Related parts for NKN5WSJR-73-18R
JUMPER-H1506TR/A3049S/X 4" datasheet.pdf
DIODE ZENER 10V 200MW SOD523 datasheet.pdf
TVS DIODE 12VWM 23VC SC88 datasheet.pdf
Connector Receptacle 3 Position 0.100" (2.54mm) Gold Through Hole datasheet.pdf
CAP TANT 1UF 35V 10% 1210 datasheet.pdf
SWITCH PUSHBUTTON SPDT 1A 125V datasheet.pdf
RES 0.453 OHM 1W 0.5% WW AXIAL datasheet.pdf
IC OPAMP GP 140KHZ RRO 14SOIC datasheet.pdf
TERM BLOCK PCB datasheet.pdf
IC OSC CLOCK QD FREQ 10CLCC datasheet.pdf
DIODE ZENER 16V 300MW SOT23 datasheet.pdf