Yageo NKN5WSJR-73-7R5
NKN5WSJR-73-7R5 picture photo
Mfg. Part Number
NKN5WSJR-73-7R5
Brief Description
RES 7.5 OHM 5W 5% AXIAL
Datasheet Download
NKN5WSJR-73-7R5.pdf
Availability of NKN5WSJR-73-7R5
QUANTITY
NKN5WSJR-73-7R5 Order Process
Ship out your order
Specifications of NKN5WSJR-73-7R5
Internal Part NumberEIS-NKN5WSJR-73-7R5
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Product Training ModulesLeaded Resistors
PackagingTape & Reel (TR)
Resistance (Ohms)7.5
Tolerance±5%
Power (Watts)5W
CompositionWirewound
FeaturesFlame Retardant Coating, Non-Inductive, Safety
Temperature Coefficient-
Operating Temperature-40°C ~ 200°C
Package / CaseAxial
Supplier Device PackageAxial
Size / Dimension0.256" Dia x 0.689" L (6.50mm x 17.50mm)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)NKN5WSJR-73-7R5
Related LinksNKN5WSJ, NKN5WSJR-73-7R5 Datasheet, Yageo Distributor
NKN5WSJR-73-7R5 Details Description
Related parts for NKN5WSJR-73-7R5
CONN PLUG COVER 9POS VERT OPEN datasheet.pdf
CONN EDGECARD 24POS .156 EXTEND datasheet.pdf
CONV DC/DC 5A 5V 2.5V SMD datasheet.pdf
POT 10K OHM 1/4W PLASTIC LINEAR datasheet.pdf
SWITCH TOGGLE 3PDT 5A 120V datasheet.pdf
CONN INSERT SHELL RCPT CABLE datasheet.pdf
MULTI-PAIR 10COND 20AWG 500' datasheet.pdf
CIR BRKR THRM 2.5A 250VAC 72VDC datasheet.pdf
3.50MM EURO PLUG VERT RWE BLK 20 datasheet.pdf
CONN EDGECARD 44POS .156" datasheet.pdf
IC MOSFET DVR 2A LOWSIDE SOT23-5 datasheet.pdf
24-Bit, 192 kHz, DAC IC datasheet.pdf