Yageo NKN7WSFR-73-0R43
NKN7WSFR-73-0R43 picture photo
Mfg. Part Number
NKN7WSFR-73-0R43
Manufacturer
Product Category
Through Hole Resistors
Brief Description
RES 0.43 OHM 7W 1% AXIAL
Datasheet Download
NKN7WSFR-73-0R43.pdf
Availability of NKN7WSFR-73-0R43
Marketing Price
N/A
Our Price
Quote by Email
QUANTITY
NKN7WSFR-73-0R43 Order Process
Ship out your order
Specifications of NKN7WSFR-73-0R43
Internal Part NumberEIS-NKN7WSFR-73-0R43
Lead Free Status / RoHS StatusLead free / RoHS Compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)1 (Unlimited)
Production Status (Lifecycle)Obsolete / Discontinued
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package250
Category Resistors
FamilyThrough Hole Resistors
SeriesNKN
PackagingTape & Reel (TR)
Resistance (Ohms)0.43
Tolerance±1%
Power (Watts)7W
CompositionWirewound
FeaturesFlame Retardant Coating, Non-Inductive, Safety
Temperature Coefficient±300ppm/°C
Operating Temperature-40°C ~ 200°C
Package / CaseAxial
Supplier Device PackageAxial
Size / Dimension0.335" Dia x 0.965" L (8.50mm x 24.50mm)
Height-
Number of Terminations2
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)NKN7WSFR-73-0R43
Related LinksNKN7WSFR, NKN7WSFR-73-0R43 Datasheet, Yageo Distributor
NKN7WSFR-73-0R43 Details Description
Related parts for NKN7WSFR-73-0R43
CONN CAP FRONT 6POS UNIV-MNL II datasheet.pdf
CAP CER 1.5PF 100V NP0 RADIAL datasheet.pdf
RES SMD 29.4 OHM 0.1% 1/8W 0805 datasheet.pdf
D-Sub Connector Receptacle, Female Sockets 37 Position Panel Mount, Through Hole Solder datasheet.pdf
CONV DC/DC 1W 4.5-18V +/-15VOUT datasheet.pdf
SWITCH TOGGLE 3PDT 5A 120V datasheet.pdf