Yageo NKN7WSFR-73-0R47
NKN7WSFR-73-0R47 picture photo
Mfg. Part Number
NKN7WSFR-73-0R47
Brief Description
RES 0.47 OHM 7W 1% AXIAL
Datasheet Download
NKN7WSFR-73-0R47.pdf
Availability of NKN7WSFR-73-0R47
Marketing Price
N/A
Our Price
Quote by Email
QUANTITY
NKN7WSFR-73-0R47 Order Process
Ship out your order
Specifications of NKN7WSFR-73-0R47
Internal Part NumberEIS-NKN7WSFR-73-0R47
Lead Free Status / RoHS StatusLead free / RoHS Compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)1 (Unlimited)
Production Status (Lifecycle)Obsolete / Discontinued
PackagingTape & Reel (TR)
Resistance (Ohms)0.47
Tolerance±1%
Power (Watts)7W
CompositionWirewound
FeaturesFlame Retardant Coating, Non-Inductive, Safety
Temperature Coefficient±300ppm/°C
Operating Temperature-40°C ~ 200°C
Package / CaseAxial
Supplier Device PackageAxial
Size / Dimension0.335" Dia x 0.965" L (8.50mm x 24.50mm)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)NKN7WSFR-73-0R47
Related LinksNKN7WSFR, NKN7WSFR-73-0R47 Datasheet, Yageo Distributor
NKN7WSFR-73-0R47 Details Description
Related parts for NKN7WSFR-73-0R47
IC SWITCH 10/100 16BIT 128PQFP datasheet.pdf
BOX ABS ALMOND 5.63"L X 3.25"W datasheet.pdf
RES SMD 267 OHM 1% 1/8W 0805 datasheet.pdf
CONN EDGECARD 48POS DIP .156 SLD datasheet.pdf
CAP CER 12PF 25V NP0 0603 datasheet.pdf
THERMISTOR NTC DISK 40KOHM 25C datasheet.pdf
CONN HEADER BREAKAWAY 4POS .100 datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 8V 300W datasheet.pdf
Connector Socket 26 Position 0.100" (2.54mm) Gold Through Hole datasheet.pdf
CONN HDR 28POS 2MM T/H datasheet.pdf
DC/DC CONVERTER +/-12V 1W datasheet.pdf