Yageo NKN7WSFR-73-0R56
NKN7WSFR-73-0R56 picture photo
Mfg. Part Number
NKN7WSFR-73-0R56
Brief Description
RES 0.56 OHM 7W 1% AXIAL
Datasheet Download
NKN7WSFR-73-0R56.pdf
Availability of NKN7WSFR-73-0R56
Marketing Price
N/A
Our Price
Quote by Email
QUANTITY
NKN7WSFR-73-0R56 Order Process
Ship out your order
Specifications of NKN7WSFR-73-0R56
Internal Part NumberEIS-NKN7WSFR-73-0R56
Lead Free Status / RoHS StatusLead free / RoHS Compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)1 (Unlimited)
Production Status (Lifecycle)Obsolete / Discontinued
PackagingTape & Reel (TR)
Resistance (Ohms)0.56
Tolerance±1%
Power (Watts)7W
CompositionWirewound
FeaturesFlame Retardant Coating, Non-Inductive, Safety
Temperature Coefficient±300ppm/°C
Operating Temperature-40°C ~ 200°C
Package / CaseAxial
Supplier Device PackageAxial
Size / Dimension0.335" Dia x 0.965" L (8.50mm x 24.50mm)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)NKN7WSFR-73-0R56
Related LinksNKN7WSFR, NKN7WSFR-73-0R56 Datasheet, Yageo Distributor
NKN7WSFR-73-0R56 Details Description
Related parts for NKN7WSFR-73-0R56
BOARD EVALUATION FOR ADT7475 datasheet.pdf
RECEIVER FIBER OPTIC 15.5MBPS datasheet.pdf
DIODE ZENER 7.5V 250MW SOD882 datasheet.pdf
CONN EDGECARD 22POS .156 EYELET datasheet.pdf
CAP MICA 270PF 5% 1KV 2220 datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 12V 400W datasheet.pdf
RES 213K OHM 1/10W .1% AXIAL datasheet.pdf
FIXED IND 15UH 283MA 2.5 OHM SMD datasheet.pdf
CONN RCPT 16POS VERT DUAL SMD datasheet.pdf