Yageo NKN7WSFR-73-27R
NKN7WSFR-73-27R picture photo
Mfg. Part Number
NKN7WSFR-73-27R
Brief Description
RES 27 OHM 7W 1% AXIAL
Datasheet Download
NKN7WSFR-73-27R.pdf
Availability of NKN7WSFR-73-27R
Marketing Price
N/A
Our Price
Quote by Email
QUANTITY
NKN7WSFR-73-27R Order Process
Ship out your order
Specifications of NKN7WSFR-73-27R
Internal Part NumberEIS-NKN7WSFR-73-27R
Lead Free Status / RoHS StatusLead free / RoHS Compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)1 (Unlimited)
Production Status (Lifecycle)Obsolete / Discontinued
PackagingTape & Reel (TR)
Resistance (Ohms)27
Tolerance±1%
Power (Watts)7W
CompositionWirewound
FeaturesFlame Retardant Coating, Non-Inductive, Safety
Temperature Coefficient±300ppm/°C
Operating Temperature-40°C ~ 200°C
Package / CaseAxial
Supplier Device PackageAxial
Size / Dimension0.335" Dia x 0.965" L (8.50mm x 24.50mm)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)NKN7WSFR-73-27R
Related LinksNKN7WSF, NKN7WSFR-73-27R Datasheet, Yageo Distributor
NKN7WSFR-73-27R Details Description
Related parts for NKN7WSFR-73-27R
FIXED IND 2.5MH 30A 13 MOHM CHAS datasheet.pdf
MOSFET N-CH 55V 80A D2PAK datasheet.pdf
BERGSTIK HDR STR DR SMT datasheet.pdf
CONN PLUG 8POS STRAIGHT W/SCKT datasheet.pdf
BOX PLSTC AMD/CL 4.38"L X 3.25"W datasheet.pdf
FAN AXIAL 60X10MM 5VDC WIRE datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 24V 200W datasheet.pdf