Yageo NKN7WSFR-73-4R7
NKN7WSFR-73-4R7 picture photo
Mfg. Part Number
NKN7WSFR-73-4R7
Brief Description
RES 4.7 OHM 7W 1% AXIAL
Datasheet Download
NKN7WSFR-73-4R7.pdf
Availability of NKN7WSFR-73-4R7
Marketing Price
N/A
Our Price
Quote by Email
QUANTITY
NKN7WSFR-73-4R7 Order Process
Ship out your order
Specifications of NKN7WSFR-73-4R7
Internal Part NumberEIS-NKN7WSFR-73-4R7
Lead Free Status / RoHS StatusLead free / RoHS Compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)1 (Unlimited)
Production Status (Lifecycle)Obsolete / Discontinued
PackagingTape & Reel (TR)
Resistance (Ohms)4.7
Tolerance±1%
Power (Watts)7W
CompositionWirewound
FeaturesFlame Retardant Coating, Non-Inductive, Safety
Temperature Coefficient±300ppm/°C
Operating Temperature-40°C ~ 200°C
Package / CaseAxial
Supplier Device PackageAxial
Size / Dimension0.335" Dia x 0.965" L (8.50mm x 24.50mm)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)NKN7WSFR-73-4R7
Related LinksNKN7WSF, NKN7WSFR-73-4R7 Datasheet, Yageo Distributor
NKN7WSFR-73-4R7 Details Description
Related parts for NKN7WSFR-73-4R7
RES SMD 140 OHM 0.25% 1/8W 1206 datasheet.pdf
PROCESS METER 0-100PSI LCD PANEL datasheet.pdf
SWITCH PUSH DPDT 0.4VA 28V datasheet.pdf
IC TIMING CTRL HUB P4 56-SSOP datasheet.pdf
IC SRAM 64KBIT 17NS 64TQFP datasheet.pdf
RES 1K OHM 2% 1/4W AXIAL datasheet.pdf
IC DSC 16BIT 64KB FLASH 44-VTLA datasheet.pdf
ROUND STANDOFF M2 NYLON 82MM datasheet.pdf
IC FPGA 240 I/O 484UBGA datasheet.pdf
DIODE ZENER 9.1V 500MW TUMD2 datasheet.pdf
IE MINIFIBERLINX-II/LASTGASP TP- datasheet.pdf
CRYSTAL 38.400 MHZ 12PF SMT datasheet.pdf