Yageo NKN7WSJR-73-0R12
NKN7WSJR-73-0R12 picture photo
Mfg. Part Number
NKN7WSJR-73-0R12
Brief Description
RES 0.12 OHM 7W 5% AXIAL
Datasheet Download
NKN7WSJR-73-0R12.pdf
Availability of NKN7WSJR-73-0R12
Marketing Price
N/A
Our Price
Quote by Email
QUANTITY
NKN7WSJR-73-0R12 Order Process
Ship out your order
Specifications of NKN7WSJR-73-0R12
Internal Part NumberEIS-NKN7WSJR-73-0R12
Lead Free Status / RoHS StatusLead free / RoHS Compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)1 (Unlimited)
Production Status (Lifecycle)Obsolete / Discontinued
PackagingTape & Reel (TR)
Resistance (Ohms)0.12
Tolerance±5%
Power (Watts)7W
CompositionWirewound
FeaturesFlame Retardant Coating, Non-Inductive, Safety
Temperature Coefficient-
Operating Temperature-40°C ~ 200°C
Package / CaseAxial
Supplier Device PackageAxial
Size / Dimension0.335" Dia x 0.965" L (8.50mm x 24.50mm)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)NKN7WSJR-73-0R12
Related LinksNKN7WSJR, NKN7WSJR-73-0R12 Datasheet, Yageo Distributor
NKN7WSJR-73-0R12 Details Description
Related parts for NKN7WSJR-73-0R12
IC QUAD RS-423-B DRIV/REC28-SOIC datasheet.pdf
Connector Receptacle 40 Position 0.079" (2.00mm) Gold Surface Mount datasheet.pdf
DATA DECRDR F/DMM/CLAMP-ONS datasheet.pdf
LED MT SR VERT datasheet.pdf
CONN HSG PLUG STRGHT 16POS SKT datasheet.pdf
SWITCH TOGGLE DPDT 0.4VA 20V datasheet.pdf
TVS DIODE 10.5VWM 19VC DO214AB datasheet.pdf
HEATSINK 45X45X15MM L-TAB T412 datasheet.pdf
CONN PLUG 14POS INLINE PIN datasheet.pdf
RND SPACER 0.105" NYLON 17.78MM datasheet.pdf
508 TB SOCKET CLOSE VER datasheet.pdf
CAP FILM 0.0051UF 5% 400VDC AXIA datasheet.pdf