Yageo NKN7WSJR-91-0R24
NKN7WSJR-91-0R24 picture photo
Mfg. Part Number
NKN7WSJR-91-0R24
Brief Description
RES 0.24 OHM 7W 5% AXIAL
Datasheet Download
NKN7WSJR-91-0R24.pdf
Availability of NKN7WSJR-91-0R24
QUANTITY
NKN7WSJR-91-0R24 Order Process
Ship out your order
Specifications of NKN7WSJR-91-0R24
Internal Part NumberEIS-NKN7WSJR-91-0R24
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Product Training ModulesLeaded Resistors
PackagingTape & Reel (TR)
Resistance (Ohms)0.24
Tolerance±5%
Power (Watts)7W
CompositionWirewound
FeaturesFlame Retardant Coating, Non-Inductive, Safety
Temperature Coefficient-
Operating Temperature-40°C ~ 200°C
Package / CaseAxial
Supplier Device PackageAxial
Size / Dimension0.335" Dia x 0.965" L (8.50mm x 24.50mm)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)NKN7WSJR-91-0R24
Related LinksNKN7WSJR, NKN7WSJR-91-0R24 Datasheet, Yageo Distributor
NKN7WSJR-91-0R24 Details Description
Related parts for NKN7WSJR-91-0R24
IDC CABLE- ASS16A/ AE16M / X datasheet.pdf
RES SMD 8.06KOHM 0.1% 1/16W 0402 datasheet.pdf
BERGSTIK II .100" SR STRAIGHT datasheet.pdf
CAP CER 4700PF 6KV X7R RADIAL datasheet.pdf
RES 57.6 OHM 2W 1% WW AXIAL datasheet.pdf
REFLECTOR 111MM RND CITIZEN MED datasheet.pdf
CAP ALUM 33000UF 20% 80V SCREW datasheet.pdf
RES 0.47 OHM 1W 5% AXIAL datasheet.pdf
CONN PNL MNT PLUG 2COAX+16LV PIN datasheet.pdf
CONN RCPT 7POS JAM NUT SKT PCB datasheet.pdf
26500 24C 24#20 SKT RECP datasheet.pdf
PT FO 2.0MM OFNR SM LC SC YEL datasheet.pdf