Yageo NKN7WSJR-91-0R27
NKN7WSJR-91-0R27 picture photo
Mfg. Part Number
NKN7WSJR-91-0R27
Manufacturer
Product Category
Through Hole Resistors
Brief Description
RES 0.27 OHM 7W 5% AXIAL
Datasheet Download
NKN7WSJR-91-0R27.pdf
Availability of NKN7WSJR-91-0R27
QUANTITY
NKN7WSJR-91-0R27 Order Process
Ship out your order
Specifications of NKN7WSJR-91-0R27
Internal Part NumberEIS-NKN7WSJR-91-0R27
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Product Training ModulesLeaded Resistors
Standard Package250
Category Resistors
FamilyThrough Hole Resistors
SeriesNKN
PackagingTape & Reel (TR)
Resistance (Ohms)0.27
Tolerance±5%
Power (Watts)7W
CompositionWirewound
FeaturesFlame Retardant Coating, Non-Inductive, Safety
Temperature Coefficient-
Operating Temperature-40°C ~ 200°C
Package / CaseAxial
Supplier Device PackageAxial
Size / Dimension0.335" Dia x 0.965" L (8.50mm x 24.50mm)
Height-
Number of Terminations2
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)NKN7WSJR-91-0R27
Related LinksNKN7WSJR, NKN7WSJR-91-0R27 Datasheet, Yageo Distributor
NKN7WSJR-91-0R27 Details Description
Related parts for NKN7WSJR-91-0R27
MOSFET N-CH 150V 4A PPAK SO-8 datasheet.pdf
5MM EUROBLOCK PC 45 BLK 16POS datasheet.pdf
RES SMD 61.9 OHM 0.1% 1/10W 0603 datasheet.pdf
RES 8.2K OHM 2% 1/2W AXIAL datasheet.pdf
RES SMD 2.15K OHM 0.1% 1/8W 0505 datasheet.pdf
CONN EDGECARD 20POS .100" datasheet.pdf
HEATSINK 40X40X12.7MM XCUT T766 datasheet.pdf
762 TB PLUGGABLE PLUG WF datasheet.pdf
CAP CER 2.1PF 25V NP0 0603 datasheet.pdf
CAP FILM 250VDC 0.47UF RADIAL datasheet.pdf