Yageo NKN7WSJR-91-0R75
NKN7WSJR-91-0R75 picture photo
Mfg. Part Number
NKN7WSJR-91-0R75
Brief Description
RES 0.75 OHM 7W 5% AXIAL
Datasheet Download
NKN7WSJR-91-0R75.pdf
Availability of NKN7WSJR-91-0R75
QUANTITY
NKN7WSJR-91-0R75 Order Process
Ship out your order
Specifications of NKN7WSJR-91-0R75
Internal Part NumberEIS-NKN7WSJR-91-0R75
PackagingTape & Reel (TR)
Resistance (Ohms)0.75
Tolerance±5%
Power (Watts)7W
Temperature Coefficient-
Operating Temperature-40°C ~ 200°C
Package / CaseAxial
Supplier Device PackageAxial
Size / Dimension0.335" Dia x 0.965" L (8.50mm x 24.50mm)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)NKN7WSJR-91-0R75
Related LinksNKN7WSJR, NKN7WSJR-91-0R75 Datasheet, Yageo Distributor
NKN7WSJR-91-0R75 Details Description
Related parts for NKN7WSJR-91-0R75
IC COUNTER/DIVID 8OUT BY-8 16DIP datasheet.pdf
RES SMD 88.7K OHM 0.1% 1/8W 0805 datasheet.pdf
CAP ALUM 820UF 20% 100V SNAP datasheet.pdf
RELAY SSR SCR 35A 530V PNL MNT datasheet.pdf
IC VOLTAGE MON DUAL W/SUP 8-SOIC datasheet.pdf
IC BUS TRSCVR 3-ST 32BIT 96LFBGA datasheet.pdf
CAP ALUM 150UF 20% 16V SMD datasheet.pdf
GPIO EXPANDER EVAL BOARD datasheet.pdf
Connector Barrier Block Strip 24 Circuit 0.375" (9.53mm) datasheet.pdf
CAP CER 1.2PF 200V NP0 0805 datasheet.pdf
SCA CQM 8SMPR080F100OVS datasheet.pdf
Virtex-E 1.8 V FPGA Field Programmable Gate Arrays IC datasheet.pdf