Yageo NKN7WSJR-91-2R3
NKN7WSJR-91-2R3 picture photo
Mfg. Part Number
NKN7WSJR-91-2R3
Manufacturer
Product Category
Through Hole Resistors
Brief Description
RES 2.3 OHM 7W 5% AXIAL
Datasheet Download
NKN7WSJR-91-2R3.pdf
Availability of NKN7WSJR-91-2R3
QUANTITY
NKN7WSJR-91-2R3 Order Process
Ship out your order
Specifications of NKN7WSJR-91-2R3
Internal Part NumberEIS-NKN7WSJR-91-2R3
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Product Training ModulesLeaded Resistors
Standard Package250
Category Resistors
FamilyThrough Hole Resistors
SeriesNKN
PackagingTape & Reel (TR)
Resistance (Ohms)2.3
Tolerance±5%
Power (Watts)7W
CompositionWirewound
FeaturesFlame Retardant Coating, Non-Inductive, Safety
Temperature Coefficient-
Operating Temperature-40°C ~ 200°C
Package / CaseAxial
Supplier Device PackageAxial
Size / Dimension0.335" Dia x 0.965" L (8.50mm x 24.50mm)
Height-
Number of Terminations2
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)NKN7WSJR-91-2R3
Related LinksNKN7WSJ, NKN7WSJR-91-2R3 Datasheet, Yageo Distributor
NKN7WSJR-91-2R3 Details Description
Related parts for NKN7WSJR-91-2R3
IC REG LDO ADJ 6A TO263-5 datasheet.pdf
CONN HEADER 2POS 2MM R/A GOLD datasheet.pdf
SWITCH PUSH DPST-NC 10A 110V datasheet.pdf
RES SMD 348 OHM 0.5% 1/16W 0402 datasheet.pdf
RES 3.52K OHM 1/4W .5% AXIAL datasheet.pdf
CONN HDR 10POS 0.4MM SMD GOLD datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 10V 150W datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 24V 75W datasheet.pdf
RES 723 OHM 1/4W .1% AXIAL datasheet.pdf
FIXED IND 2.2UH 2A 102 MOHM SMD datasheet.pdf
ADJUSTABLE IR REFLECTION SENSOR datasheet.pdf
CONN HSG RCPT JAM NUT 56POS PIN datasheet.pdf