Yageo NKN7WSJR-91-2R3
NKN7WSJR-91-2R3 picture photo
Mfg. Part Number
NKN7WSJR-91-2R3
Brief Description
RES 2.3 OHM 7W 5% AXIAL
Datasheet Download
NKN7WSJR-91-2R3.pdf
Availability of NKN7WSJR-91-2R3
QUANTITY
NKN7WSJR-91-2R3 Order Process
Ship out your order
Specifications of NKN7WSJR-91-2R3
Internal Part NumberEIS-NKN7WSJR-91-2R3
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Product Training ModulesLeaded Resistors
PackagingTape & Reel (TR)
Resistance (Ohms)2.3
Tolerance±5%
Power (Watts)7W
CompositionWirewound
FeaturesFlame Retardant Coating, Non-Inductive, Safety
Temperature Coefficient-
Operating Temperature-40°C ~ 200°C
Package / CaseAxial
Supplier Device PackageAxial
Size / Dimension0.335" Dia x 0.965" L (8.50mm x 24.50mm)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)NKN7WSJR-91-2R3
Related LinksNKN7WSJ, NKN7WSJR-91-2R3 Datasheet, Yageo Distributor
NKN7WSJR-91-2R3 Details Description
Related parts for NKN7WSJR-91-2R3
IC JK TYPE NEG TRG DUAL 16DIP datasheet.pdf
IC GATE NAND 2CH 2-INP 8-DSBGA datasheet.pdf
CAP ALUM 820UF 20% 100V RADIAL datasheet.pdf
RES 2.15K OHM 3/4W 1% AXIAL datasheet.pdf
CONN HSG PLUG STRGHT 41POS PIN datasheet.pdf
IC REG LDO 1V 0.8A 8WSON datasheet.pdf
THYRISTOR STUD 50A 1200V TO-94 datasheet.pdf
CONN HDR 37POS 0.100 T/H datasheet.pdf
HEATSINK 45X45X35MM L-TAB T412 datasheet.pdf
BARGRAPH 10-SEGMENT GREEN datasheet.pdf
HI-TEMP CONN HDR .100 SNGL 16POS datasheet.pdf