Yageo NKN7WSJR-91-5R1
NKN7WSJR-91-5R1 picture photo
Mfg. Part Number
NKN7WSJR-91-5R1
Brief Description
RES 5.1 OHM 7W 5% AXIAL
Datasheet Download
NKN7WSJR-91-5R1.pdf
Availability of NKN7WSJR-91-5R1
QUANTITY
NKN7WSJR-91-5R1 Order Process
Ship out your order
Specifications of NKN7WSJR-91-5R1
Internal Part NumberEIS-NKN7WSJR-91-5R1
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Product Training ModulesLeaded Resistors
PackagingTape & Reel (TR)
Resistance (Ohms)5.1
Tolerance±5%
Power (Watts)7W
CompositionWirewound
FeaturesFlame Retardant Coating, Non-Inductive, Safety
Temperature Coefficient-
Operating Temperature-40°C ~ 200°C
Package / CaseAxial
Supplier Device PackageAxial
Size / Dimension0.335" Dia x 0.965" L (8.50mm x 24.50mm)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)NKN7WSJR-91-5R1
Related LinksNKN7WSJ, NKN7WSJR-91-5R1 Datasheet, Yageo Distributor
NKN7WSJR-91-5R1 Details Description
Related parts for NKN7WSJR-91-5R1
TERM BLOCK PLUG 2POS 3.5MM datasheet.pdf
DIODE ZENER 24V 350MW SOT23-3 datasheet.pdf
IC VOLTAGE MONITOR DUAL 8-SOIC datasheet.pdf
IC DAC 12BIT QUAD CALIB 16-SOIC datasheet.pdf
INSULATION ANVIL datasheet.pdf
RES 221K OHM 1/8W 1% AXIAL datasheet.pdf
CABLE 18COND 28AWG SLATE 500' datasheet.pdf
IC OSC VCXO 156.25MHZ 6-CLCC datasheet.pdf
HEATSINK 50X50X12MM XCUT datasheet.pdf
HEATSINK 45X45X30MM R-TAB T766 datasheet.pdf
CONN RCPT 3POS BOX MNT SKT datasheet.pdf