ON Semiconductor NL17SZ16DFT2G
NL17SZ16DFT2G picture photo
Mfg. Part Number
NL17SZ16DFT2G
Manufacturer
Product Category
Logic - Buffers, Drivers, Receivers, Transceivers
Brief Description
IC BUFFER NON-INVERTING SOT353
Datasheet Download
NL17SZ16DFT2G.pdf
Availability of NL17SZ16DFT2G
QUANTITY
NL17SZ16DFT2G Order Process
Ship out your order
Specifications of NL17SZ16DFT2G
Internal Part NumberEIS-NL17SZ16DFT2G
ConditionNew & Unused, Original Sealed
PCN Design/SpecificationSC88/A Copper Wire 17/Jun/2011
PCN OtherMultiple Changes 10/Sep/2015
Standard Package3,000
Category Integrated Circuits (ICs)
FamilyLogic - Buffers, Drivers, Receivers, Transceivers
Series17SZ
PackagingTape & Reel (TR)
Logic TypeBuffer/Line Driver, Non-Inverting
Number of Elements1
Number of Bits per Element1
Current - Output High, Low32mA, 32mA
Voltage - Supply1.65 V ~ 5.5 V
Operating Temperature-55°C ~ 125°C
Mounting TypeSurface Mount
Package / Case5-TSSOP, SC-70-5, SOT-353
Supplier Device PackageSC-70
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)NL17SZ16DFT2G
Related LinksNL17SZ, NL17SZ16DFT2G Datasheet, ON Semiconductor Distributor
NL17SZ16DFT2G Details Description
Related parts for NL17SZ16DFT2G
LED RED T1 3/4 5V PANEL MNT datasheet.pdf
CONN HEADER MALE 96POS R/A datasheet.pdf
CONN EDGECARD 16POS .100 EYELET datasheet.pdf
CONN EDGECARD 48POS DIP .156 SLD datasheet.pdf
CAP TANT 47UF 10V 10% 1210 datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 52V 100W datasheet.pdf
CAP CER 100PF 25V NP0 0603 datasheet.pdf
CONN EDGECARD 36POS .100" datasheet.pdf