TDK Corporation NL453232T-561J-PF
NL453232T-561J-PF picture photo
Mfg. Part Number
NL453232T-561J-PF
Manufacturer
Product Category
Fixed Inductors
Brief Description
FIXED IND 560UH 50MA 30 OHM SMD
Datasheet Download
NL453232T-561J-PF.pdf
Availability of NL453232T-561J-PF
QUANTITY
NL453232T-561J-PF Order Process
Ship out your order
Specifications of NL453232T-561J-PF
Internal Part NumberEIS-NL453232T-561J-PF
ConditionNew & Unused, Original Sealed
EDA / CAD ModelsDownload from Accelerated Designs
Standard Package500
Category Inductors, Coils, Chokes
FamilyFixed Inductors
SeriesNL
PackagingTape & Reel (TR)
TypeWirewound
Material - Core-
Inductance560µH
Tolerance±5%
Current Rating50mA
Current - Saturation-
ShieldingUnshielded
DC Resistance (DCR)30 Ohm Max
Q @ Freq30 @ 796kHz
Frequency - Self Resonant3MHz
Operating Temperature-40°C ~ 105°C
Frequency - Test796kHz
Mounting TypeSurface Mount
Package / Case1812 (4532 Metric)
Size / Dimension0.177" L x 0.126" W (4.50mm x 3.20mm)
Height - Seated (Max)0.134" (3.40mm)
Supplier Device Package1812
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)NL453232T-561J-PF
Related LinksNL453232, NL453232T-561J-PF Datasheet, TDK Corporation Distributor
NL453232T-561J-PF Details Description
Related parts for NL453232T-561J-PF
MULTI-PAIR 36COND 28AWG 300' datasheet.pdf
IC FIFO 512X18 SYNC 25NS 68-PLCC datasheet.pdf
TERM BLOCK PLUG 19POS 3.81MM datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 28V 25W datasheet.pdf
CORD PWR R/A FEMALE-OPEN END 2M datasheet.pdf
CONN HSG PLUG STRGHT 39POS SKT datasheet.pdf
IC EEPROM 32KBIT 3MHZ 8SOP datasheet.pdf
FIXED IND 8.2UH 56MA 5 OHM datasheet.pdf
RES SMD 33.2 OHM 0.1% 3/4W 2512 datasheet.pdf
HEATSINK 40X40X15MM XCUT T766 datasheet.pdf
DIODE ZENER 6.8V 1.85W SOD64 datasheet.pdf
47UF 400V 16X25 datasheet.pdf