Panasonic Electric Works NL6EBX-L2-DC12V-1
NL6EBX-L2-DC12V-1 picture photo
Mfg. Part Number
NL6EBX-L2-DC12V-1
Manufacturer
Product Category
Signal Relays, Up to 2 Amps
Brief Description
RELAY GEN PURPOSE 6PDT 2A 12V
Datasheet Download
NL6EBX-L2-DC12V-1.pdf
Availability of NL6EBX-L2-DC12V-1
Marketing Price
N/A
Our Price
Quote by Email
QUANTITY
NL6EBX-L2-DC12V-1 Order Process
Ship out your order
Specifications of NL6EBX-L2-DC12V-1
Internal Part NumberEIS-NL6EBX-L2-DC12V-1
Lead Free Status / RoHS StatusLead free / RoHS Compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)1 (Unlimited)
Production Status (Lifecycle)Obsolete / Discontinued
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Other Related DocumentsHow to Read Date Codes
Standard Package20
Category Relays
FamilySignal Relays, Up to 2 Amps
SeriesNL
PackagingTube
Relay TypeGeneral Purpose
Coil TypeLatching, Dual Coil
Coil Current133.3mA
Coil Voltage12VDC
Contact Form6PDT (6 Form C)
Contact Rating (Current)2A
Switching Voltage125VAC, 30VDC - Max
Turn On Voltage (Max)9.6 VDC
Turn Off Voltage (Min)-
Operate Time15ms
Release Time10ms
Features-
Mounting TypeThrough Hole
Termination StylePC Pin
Contact MaterialSilver Palladium (AgPd), Gold (Au)
Coil Power1.6 W
Coil Resistance90 Ohms
Operating Temperature-40°C ~ 55°C
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)NL6EBX-L2-DC12V-1
Related LinksNL6EBX-L, NL6EBX-L2-DC12V-1 Datasheet, Panasonic Electric Works Distributor
NL6EBX-L2-DC12V-1 Details Description
Related parts for NL6EBX-L2-DC12V-1
RES SMD 680 OHM 0.1% 1/8W 0805 datasheet.pdf
RES SMD 205 OHM 0.1% 1/4W 1206 datasheet.pdf
IC FILTER 2CH EMI ESD SOT-363 datasheet.pdf
RES 5.97K OHM 1/4W .1% AXIAL datasheet.pdf
FAN CPU COOLER 100X40MM 12VDC datasheet.pdf
RND SPACER 0.032" NYLON 20.57MM datasheet.pdf
MP CONFIGURABLE POWER SUPPLY datasheet.pdf
CAP TANT 6.8UF 20% 50V AXIAL datasheet.pdf
SWITCH TOGGLE SPDT 0.4VA 20V datasheet.pdf