TDK Corporation NLC565050T-820K-PF
NLC565050T-820K-PF picture photo
Mfg. Part Number
NLC565050T-820K-PF
Brief Description
FIXED IND 82UH 270MA 1.4 OHM SMD
Datasheet Download
NLC565050T-820K-PF.pdf
Availability of NLC565050T-820K-PF
QUANTITY
NLC565050T-820K-PF Order Process
Ship out your order
Specifications of NLC565050T-820K-PF
Internal Part NumberEIS-NLC565050T-820K-PF
ConditionNew & Unused, Original Sealed
PCN Obsolescence/ EOLNL(C)565050T Coil Product 25/May/2015
EDA / CAD ModelsDownload from Accelerated Designs
Standard Package400
Category Inductors, Coils, Chokes
FamilyFixed Inductors
SeriesNLC
PackagingTape & Reel (TR)
TypeWirewound
Material - Core-
Inductance82µH
Tolerance±10%
Current Rating270mA
Current - Saturation-
ShieldingUnshielded
DC Resistance (DCR)1.4 Ohm Max
Q @ Freq10 @ 2.52MHz
Frequency - Self Resonant6.4MHz
Operating Temperature-40°C ~ 105°C
Frequency - Test2.52MHz
Mounting TypeSurface Mount
Package / Case2220 (5650 Metric)
Size / Dimension0.220" L x 0.197" W (5.60mm x 5.00mm)
Height - Seated (Max)0.197" (5.00mm)
Supplier Device Package-
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)NLC565050T-820K-PF
Related LinksNLC565050, NLC565050T-820K-PF Datasheet, TDK Corporation Distributor
NLC565050T-820K-PF Details Description
Related parts for NLC565050T-820K-PF
FIXED IND 15UH 1.33A 130 MOHM datasheet.pdf
RES 62K OHM 1/4W 5% AXIAL datasheet.pdf
RES SMD 820 OHM 5% 1/20W 0201 datasheet.pdf
CONN EDGECARD 20POS DIP .156 SLD datasheet.pdf
IC SRAM 4MBIT 15NS 44TSOP datasheet.pdf
CONN RCPT 8POS CBL MNT W/PINS datasheet.pdf
IND UPGD RTOLDTO NEW SG 150 TG datasheet.pdf
RES SMD 10.7 OHM 1% 1/4W 1206 datasheet.pdf
Connector Socket 52 Position 0.100" (2.54mm) Gold Through Hole datasheet.pdf
DIN-POWER D032FS-6 5C1-1 datasheet.pdf
HEADER BERGSTIK datasheet.pdf
IC EEPROM 2KBIT 400KHZ SOP8-J datasheet.pdf